Департамент праці і соцзахисту ММР: “Працюємо для миколаївців”

9:00

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Департамент праці, Миколаїв, міська рада, департамент, Василенко, Бондаренко, Бугаєнко, соцзахист,

Днем заснування установи, яка створена з ініціативи заслуженого працівника соціальної сфери Бугаєнко Таміли Іванівни, є 1 листопада 2006 року. Мета створення департаменту – об’єднання всіх соціальних служб міста для удосконалення та покращення роботи соціальної сфери. До нього, згідно з рішенням Миколаївської міської ради від 14 липня 2006 року № 3/25, увійшли існуючі на той час районні управління праці та соціального захисту населення виконкому Миколаївської міської ради, а також управління праці та соціального захисту населення. Основним напрямком діяльності є забезпечення реалізації державних та регіональних соціальних програм. На даний час це завдання виконує майже 600 працівників.
Майже 12 років департамент очолював заслужений працівник соціальної сфери Сергій Миколайович Бондаренко. У травні 2018 року на посаду директора департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради був призначений Сергій Михайлович Василенко. З ним — наша сьогоднішня розмова.

– Сергію Михайловичу, за ці 15 років, безперечно, були певні досягнення, відбулися зміни, стабільно працює колектив. Ми неодноразово розповідали про діяль-ність колективу, нагадайте що нового принесли два останніх роки?

– Звісно, досягнення колективу – це командна робота, коли всі працюють як єдиний механізм. Я дуже вдячний за це своїм колегам. Що стосується останніх років, то у 2020 та 2021 роках зроблено наступне.

На базі міського Центру комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю відкрито три групи денного перебування для дітей з інвалідністю наповнюваністю по 8 осіб в кожній. Діти забезпечуються комплексними обідами та полуденками, у Центрі облаштовано кімнату для денного сну. А для розширення послуг комплексної реабілітації збільшено штатну чисельність Центру: введено посади сестри медичної з масажу, вчителя-дефектолога, вчителя-логопеда, лікаря-педіатра.

Міською програмою «Соціальний захист» на 2020-2022 роки передбачено кошти на здійснення реабілітації дітей з інвалідністю з супроводом.
За рахунок коштів міського бюджету передбачено санаторно-курортне лікування особам з інвалідністю з супроводом.
Відповідно до Порядку надання матеріальної допомоги громадянам міста Миколаєва передбачено кошти на придбання комп’ютерної техніки для осіб з інвалідністю.

За кошти міського бюджету здійснюється капітальний ремонт та обладнання спеціальними засобами і пристосуваннями для адаптації житлових та санітарно-гігієнічних приміщень власних будинків та квартир особам з інвалідністю, які пересуваються на інва-лідних візках, та особам, що виховують дітей з інвалідністю, що пересуваються на інвалідних візках та потребують постійної сторонньої допомоги за місцем їх реєстрації у відповідності до вимог санітарних та будівельних норм.

Для громадян, які зареєстровані та проживають в місті, існує можливість отримати одноразову матеріальну допомогу на проведене лікування в стаціонарних умовах, у разі проведених хірургічних операцій, лікування онкології, на придбання та встановлення штучних імплантів, у разі трансплантації та у випадку стихійного лиха, пожежі, що викликала псування майна. З 1 червня 2021 року був змінений порядок подачі документів. Для отримання допомоги на зазначені цілі громадяни мають змогу написати заяву та надати відповідний пакет документів до районних відділень міського територіального центру.

Щорічно поповнюється парк автотранспорту, придбаний за рахунок коштів міського бюджету, для перевезення осіб з інвалідністю.
10 вересня 2020 року відбулося відкриття надсучасного міського центру підтримки внутрішньо переміщених осіб та ветеранів АТО/ООС, який обслуговує, в т.ч. осіб з інвалідністю.

Крім того, шляхом реорганізації створено управління праці, надання соціальних послуг та сімейної політики, до складу якого входять 3 відділи:

  • відділ сімейної, гендерної політики та протидії торгівлі людьми;
  • відділ з організації надання соціальних послуг;
  • відділ з питань праці.

– Наразі, під час карантину з’явилися нові завдання?

– Так, з метою зняття соціальної напруженості серед населення фахівцями відділу з питань праці проводився збір замовлень та оформлення перепусток для проїзду у громадському транспорті для осіб, які здійснюють догляд за хворими та громадянами похилого віку. У 2020 та у 2021 роках мешканцям міста було видано понад 13500 соціальних перепусток для проїзду в громадському транспорті.

Також у 2020-2021 роках був серйозний виклик (під час перебування міста у той час в «червоній зоні») щодо оформлення документів на виплату компенсацій з обласного бюджету особам, які досягли 80-річного віку, і т.д. Виконуючи власні та делеговані завдання, працюючи позанормово, колектив справився і з цим завданням.

– Діджиталізація України, як вона впливає на роботу департаменту, що є позитивного для населення у цьому напрямку?

– У районних управліннях соціальних виплат і компенсацій поступово впроваджується електронний прийом документів та забезпечення можливості звернення за послугами через онлайн-сервіси, веб-портали електронних послуг. На даний час через веб-портали електронних послуг є можливість оформити такі види допомог, як: допомога при народженні дитини, компенсаційна послуга «муніципальна няня» та житлова субсидія. Діє електронний кабінет особи з інвалідністю, який забезпечує можливість подачі заяв про потребу в забезпеченні ТЗР та пакету документів шляхом заповнення стандартизованих форм, прикріпленні сканованих копій документів та підписання КЕП.

У 2021 році департаментом для роботи були придбані чотири NFC зчитувачі, для id паспортів, що дозволило мінімізувати кількість довідок, необхідних для подачі заяви на отримання державних виплат та пільг.

Крім того, з метою налагодження спілкування з особами з вадами слуху, в кожне районне управління придбано планшети.

– А що Ви скажете щодо призначення субсидій, пільг, допомог?

– Субсидії громадянам на відшкодування витрат на житлово-комунальні послуги – 23602 домогосподарства, 21000 – автоматично (63%), в літній період – 9000. За 9 місяців поточного року пільги та субсидії склали 245,3 млн. грн., збільшення 67%.

Понад 30 тис. отримувачів різних видів допомог звертаються до управлінь. Виплата державних допомог проводиться двічі на місяць. Позитивним фактором є те, що завдяки спільним зусиллям районних управлінь соціальних виплат і компенсацій та управління фінансів, заборгованість з цих виплат відсутня.

Крім того, районні управління забезпечують: надання направлень на проходження соціальної та професійної адаптації, психологічної реабілітації; надання санаторно-курортних путівок; направлення на оздоровлення дітей з інвалідністю, ветеранів війни; проведення виплат до 5 травня; зубопротезування; доплати на оплату житлово-комунальних послуг внутрішньо переміщеним особам; опікується категорією осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.

– Держава багато уваги приділяє питанням соціального захисту дітей та осіб з інвалідністю, як у Миколаєві вирішуються їх проблеми?

– Департамент надає всебічну допомогу особам з інвалідністю, у місті добре знають про діяльність Центру «Цветик-Семицветик», районні управління працюють над придбанням технічних засобів реабілітації особам з інвалідністю та іншими питаннями щодо оздоровлення осіб з інвалідністю.

Працюємо, щоб і надалі спектр наших послуг розширювався.

Так, відповідно до рішення Миколаївської міської ради № 26/20 від 28.09.2017 затверджено Положення «Про міський центр соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями», який почне роботу у цьому році за адресою: вул.12 Поздовжня, 50-А.

– Декілька слів про роботу міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг). Які новації?

– По-перше, відзначу, що з листопада 2011 року на базі центру працює «Університет третього віку». Це освітня послуга для людей пенсійного віку, що об’єднує людей у групи відповідно до їх інтересів, користується ця послуга великим попитом. А для громадян, що потребують допомоги у своїх оселях, – діють відділення соціальної допомоги вдома.

Зважаючи на потреби сучасності, у цьому році при районних відділеннях денного перебування були відкриті групи денного догляду за особами з інвалідністю віком від 18 до 45 років з частковою втратою рухової активності та поведінковими розладами. Адже ці особи, після отримання допомоги у дитячих центрах реабілітації, в подальшому залишаються поза суспільством. У трьох групах таку допомогу (корекція психологічного стану, зміцнення соціально-корисних зв’язків, денна зайнятість, оздоровча фізкультура, соціальна адаптація) наразі отримують понад 40 осіб.

– Рік тому відкрився Центр підтримки ВПО та учасників АТО, які функції у цієї установи?

– У м. Миколаєві створено міський центр підтримки внутрішньо переміщених осіб та ветеранів АТО для вирішення питань соціального захисту внутрішньо переміщених осіб та ветеранів АТО, який розташовано за адресою: м. Миколаїв, пров. Кобера, 13-А/8. Центр надає соціальну підтримку, психологічний супровід та допомогу внутрішньо переміщеним особами, учасникам та ветеранам АТО/ООС. Працівниками Центру надаються психологічні (реабілітаційні), юридичні, інформаційні (профпереорієнтація), в тому числі послуги із соціальної адаптації.

Крім того, з метою надання одноразової матеріальної допомоги для відкриття власної справи учасникам АТО/ООС, членам родин загиблих(померлих) та ВПО виділено 500 тис.грн., на 10 переможців проєктів.

– Через місяць – зима, як будуть працювати взимку пункти обігріву для бездомних осіб?

– З 2001 року на території міста функціонує Миколаївський міський центр реінтеграції бездомних громадян для чоловіків, розрахований до 50 ліжко-місць та розташований за адресою: вул. Кругова, 47.

Укладено договір між департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради та Благодійною організацією «Миколаївський центр соці-альної реабілітації «Відновлення» для забезпечення послугами з підтриманого проживання бездомних осіб, в тому числі жінок.

Міською владою спільно з центром реінтеграції бездомних громадян та МГО «Християнська місія Нове життя» вирішуються організаційні питання щодо відкриття пункту обігріву в осінньо-зимовий період 2021-2022 років.

З метою запобігання переохолодження планується також відкриття пунктів гарячого харчування та видачі теплого одягу. До речі, звертаюсь до керівників підприємств, установ, організацій всіх форм власності та небайдужих громадян міста долучитись до благодійної акції по поповненню «банку» теплих речей, які потім безкоштовно передаються таким особам. Пункти прийому речей розташовані у районних відділеннях міського територіального центру та у центрі реінтеграції бездомних громадян.

– Не можемо не спитати про комунальну установу «Міський геріатричний будинок милосердя імені Святого Миколая».

– Така установа діє у місті ще з 2002 року. Вона є стаціонарною соціально- медичною установою для тимчасового або постійного проживання громадян похилого віку та інвалідів, які потребують стороннього догляду, побутового і медичного обслуговування. Проживає в геріатричному будинку 40 ветеранів та інвалідів. Середній вік підопічних 73 роки. За ці роки проведено багато щодо благоустрою придомової території та берегової ділянки р.Інгул. Для поліпшення умов та збільшення кількості під-опічних вирішується питання розширення площі будинку Милосердя Попереду ще є завдання, які будемо вирішувати.

– Департамент активно співпрацює з громадськими організаціями соціального спрямування, кому надається фінансова підтримка?

– Відповідно до рішення виконавчого комітету № 441 від 26.05.2021 затверджено Порядок проведення конкурсу з визначення програм (проєктів, заходів) у сфері соціального захисту і соціального забезпечення, розроблених інститутами громадянського суспіль-ства, для виконання (реалізації) яких надається фінансова підтримка з бюджету Миколаївської міської територіальної громади, з метою створення сприятливих умов для розвитку інститутів громадянського суспільства, залучення їх до вирішення актуальних питань територіальної громади проводяться вищезазначені конкурси.
Переможцями конкурсу на 2021 рік визначено:

  • громадську організацію «Асоціація інвалідів – ветеранів антитерористичної операції» із трьома заходами;
  • громадську організацію «Миколаївська організація інвалідів війни, Збройних Сил та учасників бойових дій» із шістю заходами;
  • громадську організацію «Організація інвалідів Центрального району ВОІ «СОІУ» з чотирма заходами;
  • громадську організацію «Міська рада воїнів-інтернаціоналістів м. Миколаєва», яка отримала фінансову підтримку на проведення 9 заходів;
  • громадську організацію «Миколаївське міське об’єднання родин з особливими дітьми та  інвалідів-дитинства «Ус-мішка дитини» із п’ятьма заходами;
  • громадську організацію «Надія Єдність Підтримка», яка отримала фінансову підтримку на проведення одного заходу;
  • громадську  організацію «Миколаївська міська рада ветеранів» із чотирма заходами.

Усі дані щодо проведення конкурсних комісій оприлюднюються на офіційному веб-сайті департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради.

Зараз закінчено прийом документів на участь у конкурсі.

Крім того, департамент праці та соціального захисту населення є реалізатором 5 проєктів громадського бюджету, а саме:

  • Громадського бюджету «Неформальний інклюзивний майданчик», метою якого є надання необхідних знань (соціальних, правових, освітніх) батькам, які мають дітей з особливими потребами, особам з інвалідністю, фахівцям, які працюють з цими категоріями, через впровадження нових сучасних методик;
  • «Миколаїв – місто можливостей. Проєкт сприяння соціалізації та працевлаштуванню молоді з інвалідністю»;
  • «Комп’ютерна грамотність для осіб міста з вадами зору»;
  • Проєкт «Академія життя: life skills-2021»;
  • № 0001 Інформаційно-просвітницька кампанія для людей похилого віку щодо попередження та запобігання фінансовому шахрайству «Не дай себе ошукати».

На даний час всі проєкти виконані майже на 90%. Реалізація проєктів триває.

– Ваші побажання колегам, колективам департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради.

– Напередодні свята хочу зазначити, що вам, шановні колеги, випало непросте завдання – бути провідниками соціальної політики  в період, коли люди особливо потребують уваги і турботи. Ваша робота пов’язана з вирішенням найгостріших, найболючіших проблем соціального захисту. Своєю  працею ви даєте людям надію на краще життя, зміцнюєте їх довіру до влади, сприяєте утвердженню злагоди і спокою у суспільстві.

Люди, яким ви щодня допомагаєте  долати труднощі і розв’язувати важливі життєві проблеми, високо цінують вашу благородну і відповідальну працю.

З нагоди відзначення Дня працівника соціальної сфери висловлюю вам слова вдячності за  вашу  працю, за високі професійні здібності, сумлінне ставлення до своїх обов’язків,  за душевну щедрість,  сердечність, небайдужість до чужого горя і болю.

Бaжaю вaм, вaшим родинaм мiцного здоров’я, щaстя, рaдостi, невичерпної життєвої енергiї. Нехaй добро, зроблене вaми, повертaється до вaс сторицею!