«Академія життя: LIFE SKILLS – 2021» – освіта дорослих Миколаєва

14:19

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

LIFE SKILLS - 2021 ,новини, Миколаїв, освіта, Громадський бюджет

Вже четвертий рік поспіль у нашому місті реалізується масштабний проєкт під назвою «Громадський бюджет Миколаєва», який завоював популярність у городян. На його реалізацію виділяються кошти з міського бюджету. І миколаївці, які мріють про зміни на краще, подають на розгляд міської громади та експертної ради свої різноманітні проєкти, які хотіли б втілити в життя.

Сьогодні ми розповімо про один з них – дуже важливий, дуже потрібний нашому суспільству проєкт «Академiя життя: life skills – 2021», який став переможцем програми «Громадський бюджет». За нього віддала свої голоси значна кількість миколаївців. Автором проєкту є Олена Пєхота, український науковець та громадський діяч, професор, директор ГО «Центр «Європейська освіта для дорослих», голова Громадської ради з освіти дорослих міста Миколаєва.

Партнер проєкту – департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, директор Сергій Василенко

Що таке «life skills»? Життєві навички, які необхідні кожній людині протягом усього життя. Саме психологічні та соціальні навички, що допомагають кожному з нас жити в гармонії зі своїм внутрішнім і оточуючим світом, вибудовувати продуктивні відносини з соціальним оточенням і зовнішнім світом, бути здатним адаптуватися до складної кризи миру, мати позитивне мислення та поведінку для подолання повсякденних труднощів. Володіння цими знаннями і майстерне користування ними призводить людину до вміння створити свій щасливий всесвіт.

У XXI столітті питання неформальної освіти дорослих людей стають все більш актуальними. Сьогодні це тренд сучасного європейського простору. «Народні університети для дорослих» почали активно діяти у розвинених країнах ще з 60-х років XX століття. Наприклад, тільки в Данії їх налічується сьогодні 104.

В 2019 році при Миколаївській міській раді було створено Громадську раду з неформальної освіти дорослих. До неї увійшли 15 організацій, працюючих у цьому напрямку. Питання розвитку освіти, про яку йде мова, були внесені до плану Стратегії розвитку Миколаївської області на 2021-2027 роки та до обласної програми «Освіта».

При підготовці проєкту «Академiя життя: life skills – 2021» Олена Пєхота орієнтувалась на базові положення європейського «Манiфесту про навчання дорослих». У ньому чітко визначені базові соціально-життєві навички: писемна, цифрова, екологічна та фінансова грамотність; громадські здібності та здібності підтримки здоров’я; здатність до внутрішньо-особистісного аналізу та міжособистісних комунікацій.

Реалізація проєкту буде тривати протягом всього 2021 року. З метою навчання дорослих запрошені сертифіковані фахівці високої кваліфікації. В рамках проєкту вже почалися і ще мають відбутися 4 тренінги, 5 майстер-класів, дві виставки, ігри для дорослих, наукова конференція. Працюють освітній YouTube-канал та сторінка у Facebook.

Наголосимо, що запис усіх тренінгів, всіх майстер-класів викладається на YouTube-каналі, присвяченому проєкту «Академія життя: life skills», який буде працювати протягом усього року.

Перший заступник міського голови Віталій Луков – про підсумки «Громадського бюджету»

У рамках обговорення шляхів реалізації проєкту відбулася зустріч, на якій були присутні 1-й заступник міського голови Віталій Луков, директор департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради Сергій Василенко, директорка департаменту економічного розвитку Тетяна Шуліченко, директор російського театру Артем Свистун, директорка видавництва «Іліон» Ганна Румянцева, а також журналісти і Команда проєкту.

Відомі в Україні фахівці-тренери на цій зустрічі розповіли про свої плани, які мають здійснити. Тематика автора та ведучого тренінгів Сергія Стужука – «Управління конфліктами». Побутові конфлікти в родині, складнощі бізнес-комунікації, конфлікти в публічній сфері (в дебатах, на телебаченні, в медіапросторі, в соціальних мережах) – сьогодні актуальність цих проблем в суспільстві стрімко зросла.

– На тренінгах ми не тільки розглядаємо природу конфліктів, але і вчимося їх вирішувати, ними керувати, використовувати в своїх інтересах і навіть за необхідності – ініціювати самим, – розповів Сергій Стужук.

«Економічна безпека людини» (безпека дитини, жінки, сім’ї в сучасному місті, в тому числі – інформаційна безпека) – це тема тренінгів Володимира Євсєєва.

«Управління фінансами» – тренінг з фінансової грамотності проводить для городян тренер Лілія Кушнір, вона допомагає дорослим навчитися керувати особистими фінансами, сімейним бюджетом.

Величезне задоволення отримали наші городяни, які брали участь в майстер-класах із здоров’язбереження. Вони проводилися на базі відомого у місті фітнес-центру Наталії Заверюхі. Відбулося 4 тренінги: стретчинг, йога, фітнес і такі популярні у всьому світі «Танці на вулиці». Миколаївці танцювали в сквері «Серце міста» біля фонтану, і на цей тренінг із захопленням дивились миколаївці, що відпочивали поблизу у той самий час.
Трендом в освітніх програмах для дорослих сьогодні стають ігри. Наприклад, гру «Капітал» провела Ірина Коростильова, фінансовий консультант, тренер з великим досвідом роботи.

– Це такі найважливіші сьогодні навички, як управління своїми фінансами, вибудова фінансової стратегії життєдіяльності, – зазначила Ірина Коростильова. – Допомагає в цьому формат гри, гейміфікація зайняла гідне місце на теренах освіти. Граючи, навіть доросла людина добре сприймає нові знання на різних рівнях – інтелектуальному, емоційному, тілесному.

Авторський проєкт «Академiя життя: life skills – 2021» – це одночасно партнерський проєкт, в якому приймають участь Громадська рада з питань освіти дорослих, департамент праці та соціального захисту населення, міський територіальний центр надання соціальних послуг.

Також багаторічним партнером як Громадської ради з освіти дорослих, так і зазначеного проєкта є Миколаївський академічний російський драматичний театр і його директор Артем Свистун. В приміщеннях цього культурного закладу тривають івенти, тренінги, виставки та майстер-класи з освіти дорослих.

Серед партнерів Громадської ради – відоме миколаївське видавництво «Іліон». Сьогодні тут готується до видання книга «Андрагогічні технології та практики», де зібрані наукові матеріали українських вчених, працюючих в даній проблематиці.

На сторінках унікальної книги розповідається про більш ніж 20 популярних технологій освіти дорослих, в першу чергу європейських: тренінг, проєкти, сторітеллинг, скрайбінг, гейміфікація, коучінг та інші.

Також заплановано провести наукову конференцію «Сучасна освіта дорослих: соціально-життєві навички». В конференції прийматимуть участь відомі науковці Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих ім. Івана Андрійовича Зюзюна. Миколаївці вдячні директору цього інституту Ларисі Лук’яновій – члену-кореспонденту, доктору педагогічних наук, професору – за науковий супровід неформальної освіти дорослих у Миколаєві.

Про значення розвитку неформальної освіти дорослих в місті говорили всі учасники зустрічі.

– Для повноцінного життя громади Миколаєва освіта дорослих – це те, що обов’язково має бути. Сьогодні розуміння важливості порушеної проблеми є у міського голови Олександра Сєнкевича та інших представників влади, – відзначив запрошений на зустріч голова Експертно-громадської ради мерії Артем Ващиленко.

На часі – введення цього питання в міську Програму освіти, а також створення в Миколаєві Центру освіти дорослих, про необхідність якого постійно говорить Олена Пєхота. Недарма Громадська рада з освіти дорослих сьогодні зібрала так багато провайдерів, відомих нашим городянам.

За втіленням проєкту «Академiя життя: life skills – 2021» слідкують інші міста України. І ми пишаємося тим, що наше місто стає відомим в державі завдяки своїм унікальним проєктам Громадського бюджету.

Наталія Христова.
Фото Ольги Волкової.