3-D візуалізація давньогрецького міста Ольвія в Північному Причорномор’ї

17:30

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Знайомтесь: Ігор Титаренко. Архітектор. Дизайнер. Дослідник, краєзнавець. Так він позиціонує себе сам.
«Незабаром світ побачить нове масштабне дослідження! Нарешті воно закінчене. Зі створення першого файлу минув майже рік! Цілий рік я поступово досліджував Ольвію у вільний від навчання та війни час! І от нарешті! Незабаром буде опублікована 3D візуалізація міста, яке вивчали археологи з початку ХХ століття і по сьогоднішній день! Разом з вами спробуємо зануритися в світ античності нашої рідної Батьківщини!» – написав Ігор на своїй сторінці в Фейсбуці.
Він розповів, як працював над своїм дослідженням.

Я – дослідник і це моє хобі. Маю ступінь магістра архітектури та містобудування, розумію, що наука любить джерела та посилання, особливо в науковій спільноті. Візуалізація не претендує на істину і є особистим поданням, створеним на основі знайдених матеріалів, консультацій з істориками-краєзнавцями і власних досліджень території. Вся використана інформація взята з відкритих джерел і є у суспільному доступі. Хочу представити вам своє суб’єктивне бачення, як могла виглядати Ольвія. Якщо у вас є бажання вдосконалити проєкт, я готовий до співпраці, 3D модель міста коригується, її можна вдосконалювати.
На дворі була друга половина VII ст. до н.е., коли на землі нинішнього острова Березань прибули перші судна греків із Іонії. Це були колоністи, які згодом заселять Північне Причорномор’я, і в першій половині VI ст. до н.е. вихідці з Мілету на правому березі витоки Південного Бугу заснують місто-державу Ольвію

Історію Ольвії можна поділити на два періоди: догетський (VI – I ст. до н.е.) та післягетський (I ст. н. е – III ст. н. е.). Саме через гетські навали деякі міста-колонії Північного Причорномор’я були майже знищені. Ольвія не стала виключенням.

Їх розквіт відноситься до періоду Класичної Греції (V—IV ст. до н.е.), а саме друга половина V ст. до н. е. – перша половина III ст. до н. е. Якраз цей період взятий за основу створення візуалізації. Місто займало площу близько 50 га і являло собою важливий центр торгівлі та рибальства, мало тісні економічні зв’язки зі скіфами, чисельність його населення сягала близько 15 тисяч осіб. На території Ольвії були досліджені руїни фортечних стін та веж, подвійні ворота, агора, Східний (центральний) та Західний теменоси. На території збереглися руїни укріплень, міські квартали, площа-агора, священні ділянки – храми Аполлона, Зевса та Асклепія, майстерні та некрополь. Отже, не стану переказувати те, що вже давно написано видатними дослідниками, більше інформації про Ольвію ви можете знайти в джерелах нижче.

Загалом історія досліджень нараховує більше ста років. Починаючи із 1901 року колосальні історичні пласти Ольвії досліджені приблизно на 30%. Через руйнацію пам’ятки місцевим населенням регіону, мародерами та Другою світовою війною місто дійшло до нас у скрутному стані. Але, незважаючи на це, земля приховує найцінніше в метрових пластах культурного шару! Також своє відіграла природа. Через корозію ґрунту було втрачене майже все Нижнє місто. Наразі малодосліджена підводна ділянка, яка приховує під мулом залишки фундаментів цілих кварталів та міський порт.

Мені вдалося знайти та проаналізувати десятки схем та старих карт ділянки міста, починаючи з початку ХІХ ст. Завдяки картам, археологічним дослідженням ділянок, фрагментам паспортів археологічних розкопів та аналізу рельєфу вдалося визначити теоретичне направлення вуличної мережі, осі якої утворюють каркас міста. Структура полісу мала класичну квартальну забудову, що коригувалася особливостями рельєфу.
Поліс поділявся на Верхнє, Терасне та Нижнє місто. Відомо, що Верхнє місто має, як мінімум, два теменоси та центральну агору. Цілком ймовірно, що площа-агора була в місті не одна, те ж саме можна сказати і про храми. Також у Верхньому місті розташовуються Північні та Південні ворота.

За часів панування римлян починаючи з І ст. н.е. на півдні Верхнього міста будується римська цитадель. Про Терасне місто, на жаль, мало інформації, цілком можливо, що терас було декілька. Нижнє місто має добре збережений та досліджений давньогрецький квартал та пританей, також залишки стіни римського періоду з фундаментами житлових будинків. Відомо, що в Нижньому місті був порт. Завдяки візуальним реконструкціям С.Д. Крижицького ми можемо уявити, якою була Ольвія. Сергій Дмитрович є одним із найдосвідченіших дослідників Ольвії свого часу, і саме його роботи мали великий вплив на відтворення деяких об’єктів в 3D.

Ольвія – невід’ємна частинка Давньої Греції в історії української культури. Відтворена візуалізація – це спроба зануритися в давню епоху та зазирнути в найпотаємніші кутки нашої історії. Ця візуалізація створена, щоб надихати майбутніх істориків та дослідників-шукачів пригод. Авжеж, ми можемо лише здогадуватися, дискутувати та аналізувати, як виглядала Ольвія насправді. Істину покажуть лише майбутні дослідження.

Ігор Титаренко.