Присвячено козаччині

17:50

Відкрийте “Вечірній Миколаїв” у Google News та  Телеграм-каналі

Днями команда проєкту «Переосмислення культурно-історичної спадщини Миколаївщини в Козацьку добу: традиції козацького суднобудування та його вплив на розвиток регіону в ХV-XVIII ст.» презентувала реекспозицію двох залів, присвячених Козаччині.
Цей проєкт став чудовим доповненням проєкту про ідентичність регіону, адже зацікавленість темою козацьких паланок та Гардом зокрема, відмічена організаторами як одна з найпотужніших.
Важливим є те, що науковці музею в роботу над реекспозицією долучали науковців не лише Миколаївщини, а й Запоріжжя, Херсону, Одеси.
В своєму ранковому дописі музей відмітив науковців-партнерів, консультації з якими тривали протягом усього проєкту, тож спираючись на їхню інформацію, хочемо подякувати усім дотичним і невгамовним:
🍀Рижевій Надії Олександрівні, доктору історичних наук, професору, завідувачу кафедри історії МНУ ім. В.О. Сухомлинського,
🍀Шаповалову Георгію Івановичу, доктору історичних наук, професорау Національного університету «Запорізька Політехніка»,
🍀Бачинській Олені Анатоліївні, доктору історичних наук, професору, завідувачу кафедри історії України Одеського університету ім.. І.І.Мечникова,
🍀 Брехуненку Віктору Анатолійовичу, доктору історичних наук, професору, завідувачу відділу актової археографії Інституту української археології та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України,
🍀кандидатам історичних наук Гузенку Юрію Івановичу (Миколаїв), Ласінській Маріанні Юріївні (Миколаїв),
Саричеву В’ячеславу Дмитровичу (Запоріжжя),
🍀дослідникам: Паталаху Олексію та Шаменкову Сергію (Херсон, Одеса) та іншим.
Науковці музею зазначають, що ретельно вивчалися джерела, датовані ХVІІІ та ХІХ сторіччями. Зокрема в основу проєкту лягли дослідження з історії суднобудування на теренах України Рижевої Надії Олександрівни – доктора історичних наук, професора, завідувача кафедри історії МНУ ім. В. Сухомлинського.
Велику допомогу в реалізації проєкту надав музею Паталах Олексій – історик-краєзнавець, дійсний член Українського Геральдичного Товариства, автор історико-краєзнавчих праць.
Вагомою є оцінка роботи музею Юрієм Вадимовичем Котлярем, першим проректором, професором кафедри історії Чорноморського національного університету ім. Петра Могили, доктором історичних наук.
Також нагадаємо, що науковим керівником проєкту є Тетяна Сергіївна Мітковська – завідувачка музею суднобудування і флоту, кандидат історичних наук. Нею розроблено тексти буклетів з оновленої експозиції за темами «Хто ми є: козацьке коріння Миколаївщини», «Діяльність Чорноморського та Бузького козацьких військ на теренах Миколаївщини у ХVIII – XІХ ст., що є допоміжним матеріалом для проведення інтерактивних заходів про добу Козацтва на теренах Миколаївщини для учнівської молоді.
Використовуючи наукові монографії та статті, Олена Олександрівна Пучинян, завідувач експозиційного відділу музею, автор проекту, і Галина Петрівна Третяк, завідувач сектору науково-просвітницької роботи музею, медійник проєкту, розробили музейні уроки «Традиції суднобудування козаків», «Морські походи козаків», також лекторій «Козаки – лицарі південних кордонів» і провели для учнів шкіл, студентів вишів та дорослих відвідувачів, які цікавляться історією козацтва.
Робота над проєктом закінчується, але великий пласт козацької спадщини ще потребує ретельного дослідження. Тож музейники планують працювати в архівах та бібліотеках, проводити збір експонатів і на базі оновленої експозиції створювати виставкові проєкти.
Заохочуємо і вас познайомитися з оновленими експозиціями та більше дізнатися про морський та річковий флот наших козаків!