Днями команда проєкту «Переосмислення культурно-історичної спадщини Миколаївщини в Козацьку добу: традиції козацького суднобудування та його вплив на розвиток регіону в ХV-XVIII ст.» презентувала реекспозицію двох залів, присвячених Козаччині.
Цей проєкт став чудовим доповненням проєкту про ідентичність регіону, адже зацікавленість темою козацьких паланок та Гардом зокрема, відмічена організаторами як одна з найпотужніших.
Важливим є те, що науковці музею в роботу над реекспозицією долучали науковців не лише Миколаївщини, а й Запоріжжя, Херсону, Одеси.
В своєму ранковому дописі музей відмітив науковців-партнерів, консультації з якими тривали протягом усього проєкту, тож спираючись на їхню інформацію, хочемо подякувати усім дотичним і невгамовним:
Рижевій Надії Олександрівні, доктору історичних наук, професору, завідувачу кафедри історії МНУ ім. В.О. Сухомлинського,
Шаповалову Георгію Івановичу, доктору історичних наук, професорау Національного університету «Запорізька Політехніка»,
Бачинській Олені Анатоліївні, доктору історичних наук, професору, завідувачу кафедри історії України Одеського університету ім.. І.І.Мечникова,
Брехуненку Віктору Анатолійовичу, доктору історичних наук, професору, завідувачу відділу актової археографії Інституту української археології та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України,
кандидатам історичних наук Гузенку Юрію Івановичу (Миколаїв), Ласінській Маріанні Юріївні (Миколаїв),
Саричеву В’ячеславу Дмитровичу (Запоріжжя),
дослідникам: Паталаху Олексію та Шаменкову Сергію (Херсон, Одеса) та іншим.
Науковці музею зазначають, що ретельно вивчалися джерела, датовані ХVІІІ та ХІХ сторіччями. Зокрема в основу проєкту лягли дослідження з історії суднобудування на теренах України Рижевої Надії Олександрівни – доктора історичних наук, професора, завідувача кафедри історії МНУ ім. В. Сухомлинського.
Велику допомогу в реалізації проєкту надав музею Паталах Олексій – історик-краєзнавець, дійсний член Українського Геральдичного Товариства, автор історико-краєзнавчих праць.
Вагомою є оцінка роботи музею Юрієм Вадимовичем Котлярем, першим проректором, професором кафедри історії Чорноморського національного університету ім. Петра Могили, доктором історичних наук.
Також нагадаємо, що науковим керівником проєкту є Тетяна Сергіївна Мітковська – завідувачка музею суднобудування і флоту, кандидат історичних наук. Нею розроблено тексти буклетів з оновленої експозиції за темами «Хто ми є: козацьке коріння Миколаївщини», «Діяльність Чорноморського та Бузького козацьких військ на теренах Миколаївщини у ХVIII – XІХ ст., що є допоміжним матеріалом для проведення інтерактивних заходів про добу Козацтва на теренах Миколаївщини для учнівської молоді.
Використовуючи наукові монографії та статті, Олена Олександрівна Пучинян, завідувач експозиційного відділу музею, автор проекту, і Галина Петрівна Третяк, завідувач сектору науково-просвітницької роботи музею, медійник проєкту, розробили музейні уроки «Традиції суднобудування козаків», «Морські походи козаків», також лекторій «Козаки – лицарі південних кордонів» і провели для учнів шкіл, студентів вишів та дорослих відвідувачів, які цікавляться історією козацтва.
Робота над проєктом закінчується, але великий пласт козацької спадщини ще потребує ретельного дослідження. Тож музейники планують працювати в архівах та бібліотеках, проводити збір експонатів і на базі оновленої експозиції створювати виставкові проєкти.
Заохочуємо і вас познайомитися з оновленими експозиціями та більше дізнатися про морський та річковий флот наших козаків!
Проєкт реалізовується Центр навчання і освіти дорослих “Південь” за підтримки Український культурний фонд, у співпраці з Музей суднобудування та флоту (Muzey Shipbuilding), Миколаївський обласний краєзнавчий музей та Агенція розвитку Миколаєва.