Про підготовку до проведення архітектурного конкурсу з відновлення міської пам’ятки – комплексу Офіцерського зібрання (ДОФ)

19:59

Відкрийте “Вечірній Миколаїв” у Google News та  Телеграм-каналі

Цей допис розмістив на своїй сторінці у фейсбуці міський архитектор Євген Поляков.
Упевнений, не знайдеться жодного миколаївця, який не впізнав би Будинок офіцерів флоту, архітектурну пам’ятку національного значення, що стала не лише найбільшим міським осередком для волонтерів, а й найпопулярнішим культурним хабом Миколаєва. І це не дивно, бо саме тут у 1897 році вперше прозвучали фрагменти опери «Катерина» Миколи Аркаса.
Проте домінантна споруда вулиці Адміральської, зведена ще в 1824 році, знаходиться у вкрай занедбаному стані.
Нагадаю, що лише в 2019 році ця будівля повноцінно перейшла у комунальну власність і почала оживати за рахунок локальних культурних подій, які проводили на літній сцені.
Сьогодення і прифронтовий Миколаїв.
“Буденні вчинки звичайного люду стають на заваді пітьмі. Вияви доброти і любові” (с)
3 роки без питної води, більше 4 тисяч будинків пошкоджені обстрілами російської окупаційної армії, зруйнована ворогом каховська дамба та система зрошення Півдня, десятки тисяч розбитих сімей і сердець, стерті в нуль села та селища…
Будинок офіцерів флоту – місце, де зібрались люди. Частина цих волонтерів стали до війська, частина – працюють, частина – продовжують допомагати.
Лише протягом 2023-2024 років тут отримали допомогу більше 130 тисяч людей, серед яких внутрішньо переміщені особи з Херсонської та Миколаївської областей, люди віком 60+ років, діти, особи з інвалідністю, багатодітні родини, одинокі батьки. Також тут відбулося більше 300 культурних подій, серед яких фестивалі, ярмарки, дитячі свята, фотовиставки, концерти, різноманітні майстер-класи та тренінги, театральні вистави, кінопокази, турніри, арт-терапії, презентації книг і творчі зустрічі. Volodymyr Alekseev та Dof_center це велике серце цього місця.
«Щастя можна знайти навіть у темні часи, якщо не забувати звертатися до світла» (с)
На початку 2024 року Architects Sweden (асоціація архітекторів Швеції) у рамках проекту u-re-herit залучили фахівців 12 команд від Спілки архітекторів України до Програми, спрямованої на відновлення спадщини. Уперше такий широкий міжнародний консорціум архітектурних організацій об’єднує зусилля для досягнення спільних результатів, спрямованих на збереження української спадщини та культури. Окрама подяка Pehr Mikael Sällström та Національна Спілка Архітекторів України – НСАУ
Моя команда — Maria Tokar Токар та Катерина Хмельна — вирішили долучитися до програми з проєктною ідеєю ревіталізації території Будинку офіцерів флоту як невід’ємної складової сучасного міського простору, що несе в собі не лише містобудівну та естетичну, а й духовну функцію.
«Ми не обираємо часи, ми можемо лише вирішувати, як жити у ті часи, які обрали нас» (с)
У цей же час знаймство з Mykolaiv Water Hub — ініціативою, спрямованою на перетворення південного регіону України на провідну зону для водних індустрій, досліджень та освіти. Вона об’єднує муніципалітети, водоканали, компанії, стартапи та університети для впровадження інноваційних рішень у сферах водопостачання, енергетики та сільського господарства: US Water Partnership, ⁠German Water Partnership, Eastern German Business Association, German Agribusiness Alliance, Massachusetts Institute of Technology, University of Florida, Technische Universität Berlin. Ще в 2021 році відбулась перша візійна зустріч водоканалів України з міжнародними партнерами у місті Миколаєві з метою підсилення спроможностей українського водного сектору. В лютому 2025 року 9 водоканалів України знову зустрілись в Миколаєві в Будинку офіцерів флоту, щоб підтвердити своє зацікавлення у створенні центру компетенцій з відновлення критичної водної інфраструктури саме в тут. З великою вдячністю до Hanna Slobodyanyuk-Montavon і її роботі з рідним містом.
Місце, де свого часу були закладені перші метри миколаївського водогону, знову стає місцем початку розбудови і відновлення водної інфраструктури, вже пропонуючи не просто простір, але і важливу частину історії інженерного життя міста.
НАША МЕТА
Припинення використання історичних будівель поза сучасним контекстом та функціями призводить до технічної та моральної деградації будівлі, що сприяє її руйнуванню. Важливим є вибір правильної функції для історичної будівлі, що дозволить зберегти її науково-пізнавальну, історичну, архітектурно-естетичну цінність при експлуатації та дозволить органічно вписати її в сучасне міське середовище. Таким чином, основною метою є пристосування будівлі до сучасного життя у належний сталий фінасовий спосіб.
ЧОМУ ВАРТО ПОЧИНАТИ ЗАРАЗ
У контексті війні питання якісної відбудови стоїть гостро та затребувано. Відновлення будівель та споруд є також важливим через естетично-психологічний вплив на людей – збереження образу міста та символічних пам’яток міста у свідомості людей, фіксування емоційних «якорів» в архітектурному середовищі.
Миколаєву цей простір потрібний і його повноцінне повернення —довгий і складний шлях. У цьому році архітектурний конкурс, у наступному – розробка проєктно-наукової документації та пошук співфінансування поза межами міського бюджету.
ЩО ВЖЕ ЗРОБЛЕНО
У цьому році вже вдалось залучити фінансову підтримку Посольства США в Україні та ГО «Агенції стійкості культури» Ігор Пошивайло для виготовлення матеріалів 3Д-фотографування та лазерного сканування інтер’єрів і екстер’єрів будинку. Це навіть краще за всі можливі обмірні матеріали для роботи інженерів, архітекторів та спеціалістів з відновлення та захисту об’єктів культурної спадщини.
Сьогодні Департамент архітектури та містобудування Миколаївської міської ради готовий провести відкритий всеукраїнський архітектурний конкурс на кращу проєктну пропозицію з реставрації та пристосування комплексу Офіцерського зібрання, мета якого — знайти найкраще рішення для поєднання культурної (історичної) функції та критичної водної інфраструктурної (сучасні виклики і контексти) у відновленому просторі для мешканців.
Принаймні ми маємо все необхідне для цього: друзів України, небайдужість активних миколаївців та упізнаваність місця далеко поза межами міста.
Сподіваюсь, ініціатива буде підтримана на засіданні виконавчого комітету Миколаївської міської ради і тими лідерами думок, з якими мав діалог про цей проєкт.
Вдячно вислухаю ваші конструктивні думки щодо втілення ідеї.