Позаблокова Швеція готується до нападу Росії

10:08

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Россия, учения, Украина, США, конфликт, новости, Росія, навчання, Україна, США, конфлікт, новини
Збройні сили Швеції підвищують боєздатність загострення на кордоні між Україною та Росією, а також збільшену активність російських військових кораблів у Балтійському морі. Напад на Швецію виключати не можна, пояснив міністр оборони країни Петер Гультквіст. Корреспондент.net розповідає подробиці.
Напружена атмосфера в галузі безпекової політики змусила шведські збройні сили зайнятися “адаптацією боєготовності” в декількох районах країни, пише Шведська громадська телекомпанія SVT.
Так, на острів Готланд у Балтійському морі направили оперативний спецпідрозділ. Таке рішення у Міноборони країни назвали “реакцією Швеції на загострення у відносинах між РФ та Україною” та на тлі зростання російської військової активності в Балтійському морі. Готланд міститься, приблизно, за 330 кілометрів від Калінінграда.
SVT виклала на своєму сайті кадри, на яких видно, як на острів прибувають військовослужбовці та техніка. Глава Готландського полку Маттіас Ардін підтвердив, що йдеться про, приблизно, “десяток бойових машин”, частина з них уже патрулює гавань.
“Збройні сили вживають необхідних заходів, щоб підтримати цілісність Швеції та продемонструвати нашу здатність захистити Швецію і шведські інтереси”, – зазначив міністр оборони Петер Гультквіст.
Посилення патрулювання на Готланді – це знак того, що Стокгольм серйозно ставиться до ситуації і “його не застануть зненацька”, цитує Гультквіст шведське телеграфне агентство ТТ. У Збройних силах Швеції зазначили, що “операції посилено у кількох місцях”.
Напередодні данські ЗМІ повідомили про три кораблі Військово-морського флоту Росії, які увійшли до Балтійського моря через данську протоку Великий Бельт.
Йдеться про два великі десантні кораблі проекту 775, які можуть вміщувати до 25 бронетранспортерів, а також про великий десантний корабель типу Іван Грен, де розміщуються 36 бронетранспортерів або 13 важких танків.
Шведські літаки Gripen, а також літаки з інших країн уже якийсь час стежать за цими кораблями, які прибули з Кольського півострова, зазначає шведська газета Svenska Dagbladet.
Як сказав виданню голова оперативного управління збройних сил Швеції Мікаель Клаессон, те, як останніми місяцями розвивалися події, включаючи мобілізацію російських військ на кордоні з Україною, не сприяло поліпшенню ситуації з безпекою поблизу Швеції.
Новинне агентство TT повідомило, що військові стали набагато помітніші в повсякденному житті – наприклад, солдати тепер патрулюють вулиці найбільшого міста Готланда Вісбю. “Ми вживаємо заходів у багатьох районах країни – деякі більш помітні, деякі ні. Йдеться про повітряні, морські та наземні війська”, – пояснив Клаессон.
“Напад на Швецію не можна виключати, і тому ми вживаємо заходів для підвищення боєздатності. На нашу думку, це розумно, оскільки сигналізує про обороноздатність Швеції”, – пояснив міністр оборони в інтерв’ю SVT.
Як зазначає видання, Гультквіст не хоче розповідати, чому було вирішено переміщати війська саме зараз, але дав зрозуміти, що рішення обґрунтоване напруженою ситуацією між Україною та Росією.
“Що за сигнали ми подаємо, я докладно розповідати не буду, але можу констатувати, що є причини вживати заходів саме певного типу”, – сказав він. Зазначимо, що після анексії Росією Швеція знову запровадила військову службу.
Минулого тижня відбулася кібератака на багато урядових сайтів України. Кібератаки регулярно проводяться і проти Швеції, каже міністр оборони, який наголошує, однак, що їхні масштаби зовсім не такі, як у випадку з Україною.
“За рік фіксується, приблизно, 100 тисяч випадків кіберактивності, спрямованої проти Швеції. Ми регулярно протидіємо цьому та постійно працюємо над удосконаленням захисту наших кібер-систем”, – сказав він.
На початку січня Гультквіст заявив, що Росія кинула виклик міжнародному праву, вимагаючи не приймати Україну до НАТО. Тим самим Москва поставила під сумнів право інших країн на самовизначення, наголосив Міністр оборони Швеції.
За словами Гультквіста, Стокгольму слід активніше співпрацювати з НАТО, яке разом із Євросоюзом є “найважливішою платформою безпеки”.
На цьому фоні колишній генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен заявив, що Фінляндія та Швеція зможуть вступити до альянсу наступного дня після подання запиту. “Якщо Фінляндія та Швеція подадуть прохання про вступ, то ми зможемо ухвалити рішення миттєво”, – сказав він фінській телерадіокомпанії Yle.

Політична опозиція раніше вимагала, щоб Швеція публічно заявила про так звану “опцію вступу до НАТО”. У парламенті більшість членів також виступають за членство в організації, пише SVT. Однак Гультквіст стверджує, що це не є актуальним.
Нинішня тісна співпраця з іншими країнами дозволяє уряду Швеції вести спільну військову діяльність, каже він: “У нас близько 20 договорів з іншими країнами. Якщо якась країна виявиться замішаною у конфлікті, це позначиться на всьому нашому регіоні. Це стосуватиметься всіх”.
У Фінляндії також кажуть, що не планують вступати до НАТО, хоча “залишають за собою таке право”.
Наприкінці грудня представник МЗС РФ Марія Захарова пригрозила, що вступ Швеції та Фінляндії до НАТО “мав би серйозні військово-політичні наслідки, які вимагали б адекватних кроків з російської сторони”.