Польща розблокує транзит українського зерна: жодна тонна української продукції не залишиться в країні

10:34

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Україна домовилась із Польщею про розблокування транзиту своєї агропродукції. Це відбудеться у ніч проти 21 квітня. Однак заборона на імпорт сільгосппродукції України до Польщі залишається чинною.

Про домовленість щодо транзиту повідомили в Мінекономіки. “Транзит українських сільськогосподарських товарів через територію Польщі буде розблоковано у ніч із четверга 20 квітня на п’ятницю 21 квітня поточного року”, – йдеться у повідомленні.

Зі свого боку, глава відомства Юлія Свириденко підкреслила: першопричиною ж ситуації, що склалася, стала розв’язана Росією війна. А тому і Україна, і Польща докладуть усіх необхідних зусиль, аби РФ не досягла своїх цілей.

“Ми розуміємо ситуацію польських фермерів. Так само, як і польська сторона розуміє становище українських фермерів, які страждають від повномасштабної війни”, – зазначила міністерка.

Водночас міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус зазначив: зернові вантажі з України, які проходитимуть транзитом через Польщу, опломбовуватимуться GPS-трекерами. Це дасть змогу відстежувати їх, аби з’ясувати, чи справді вони залишили Польщу.

За його словами, таким чином “жодна тонна української сільськогосподарської продукції не залишиться в Польщі”. Що дасть Варшаві можливість вже до липня 2023 року вивезти із країни надлишки зерна – та звільнити місце для нового врожаю.

Складнощі з експортом продовольства з України виникли вже для 4 країн. Так, міністр розвитку та технологій Польщі Вальдемар Буда 15 квітня оприлюднив рішення щодо ембарго на українські сільгосптовари. Рішення було погоджено із фермерами, які зверталися до влади країни щодо захисту своїх прав та створення сприятливих умов для продажу сільськогосподарської продукції на польський ринок. Пізніше стало відомо про аналогічне рішення Угорщини та Словаччини, а також обговорення питання ембарго в Болгарії.

Проте, за словами міністра агрополітики України Миколи Сольського, важливим питанням залишається забезпечення транзиту українського зерна через ці країни. Угорщина не закривала свою територію для постачання продовольства третім країнам, вирішення питання з Польщею очікується вже 17 квітня.

Також, за даними Reuters, передбачається, що посли країн-членів Європейського Союзу в Брюсселі обговорять цього тижня рішення Польщі та Угорщини заборонити імпорт зерна й інших продуктів харчування з України. У такому разі зі своїми пропозиціями щодо вирішення суперечки може виступити Єврокомісія.