Підтримка малого та середнього бізнесу. Миколаїв став одним із переможців конкурсу грантів для підприємств

11:04

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Миколаївська міська територіальна громада у лютому 2023 року стала однією із переможців конкурсу програм з відновлення та розвитку підтримки малого і середнього підприємництва. Загалом організатори визначили 20 громад-переможців, кожна з яких отримає гранти до 1,8 мільйона гривень — еквівалент 50 тисяч євро.

Про це  Суспільному розповів керівник всеукраїнської громадської організації “Українська Асоціація центрів підтримки Бізнесу” Артем Ващиленко.

Миколаївська міська рада спільно з Центром підтримки бізнесу розробили Програму підтримки стійкості миколаївського бізнесу “На шляху до відновлення”.

“Це перша програма підтримки підприємництва в Миколаєві за період війни. Фізична загроза, постійні обстріли — усі воєнні виклики фактично зупинили роботу багатьох бізнесів. Крім того, вони зупинили роботу інструментів підтримки. Тому нині для Миколаєва вже час відновлювати й допомагати малому бізнесу вставати на ноги й повертатися до роботи. Саме для цього і розробили таку програму”, — розповідає Артем Ващиленко.

Зі слів Артема Ващиленка, програма передбачає три етапи.

Перший етап — діагностика відновлення, комплексне дослідження стану, потреб підприємств різних галузей для подальшого застосування інструментів підтримки, залучення іноземних партнерів.

“Така робота супроводжуватиметься інформаційною компанією, щоб відновити відкритий діалог бізнесу з міською владою для спільного пошуку інструментів відновлення”, — говорить Артем Ващиленко.

Другий етап — базова бізнес-діагностика. Цей етап передбачає роботу консультантів з конкретними підприємствами, що увійдуть до цієї програми, оцінку стану їх потреб.

“Планується близько 100 консультаційних сесій, майже 100 підприємців зможуть безкоштовно скористатися цією можливістю. Консультуватимуть як фізично, так і онлайн. Будуть залучені як експерти з Миколаєва, так всеукраїнські, можливо, й міжнародні”, — розповідає Ващиленко.

Третій етап — надання поглибленої консалтингової допомоги, це вже стабільна підтримка підприємства по галузях, що будуть сфокусовані в рамках другого етапу.

За підсумками має сформуватися запит інвестиційних карток — це проєкти 20 підприємств, які місто Миколаїв просуватиме на міжнародних майданчиках.

“Будемо показувати ті 20 підприємства, що вже будуть готові до відновлення, залучення прямих іноземних інвестицій. 20 підприємств, тому що термін і бюджет проєкту обмежені. Хотілось би більше підприємств, але цифра визначена з фізичної можливості”, — каже Артем Ващиленко.

Грант до 1,8 мільйона гривень витратять на реалізацію проєкту.

“Це сума для реалізації проєкту, щоб можна було залучити до роботи експертів–консультантів, здійснювати дослідження, бо перший етап передбачає масштабне вивчення потреб малого та середнього бізнесу Миколаєва. Ця сума лише для того, щоб перша програма підтримки бізнесу в Миколаєві отримала свій поштовх”, — каже Артем Ващиленко.

Директорка департаменту економічного розвитку Миколаївської міської ради Тетяна Шуліченко розповіла Суспільному, що мета проєкту — оцінити реальний стан підприємництва в Миколаєві, надати підтримку підприємцям у відновленні їх роботи.

“Ми посіли 11 місце з 20-ти відібраних проєктів. Тема відновлення наразі дуже актуальна. Заявки на участь можна було подавати громадам із кількістю населення до 250 тисяч людей, але враховуючи, що місто залишило багато людей, нам надали доступ до цього фінансування”, — каже Тетяна Шуліченко.

Щоб зрозуміти потреби підприємств, яка ситуація в місті із малим та середнім бізнесом, буде здійснений аналіз поточної ситуації, виявлення потреб.

“Після цього аналізу буде відібрано кілька підприємств, для консультаційної, консалтингової підтримки та розробки проєктів відновлення роботи або інвестиційних проєктів. Зараз є багато можливостей від міжнародних донорів, які надають різні види підтримки”, — говорить Тетяна Шуліченко.

Директорка департаменту говорить, за ініціативи міського голови станом на лютий 2023 року вже відбулося опитування щодо конкурсу, щодо необхідної підтримки підприємств для відновлення їх роботи.

“Зацікавленість була в цьому опитуванні. Думаю, що буде зацікавленість і в реалізації проєкту в Миколаєві. Відбудеться аналіз стану малого та середнього бізнесу по Миколаєву. Потім у кожній сфері, галузі визначимо по декілька підприємств, як прикладів відновлення і консалтингової підтримки”, — каже Тетяна Шуліченко.

Зі слів Тетяни Шуліченко, до початку повномасштабного вторгнення в Миколаєві налічувалося майже шість тисяч підприємств, з них 5-6 великих підприємств, 86 — середніх, решта — малих. Станом на лютий 2023 року статистичних даних щодо кількості суб’єктів господарювання в місті, щодо втрат бізнесу немає.

“Під час воєнного стану суб’єкти господарювання мають право не подавати будь-яку звітність, тільки після його закінчення. Тому ми хочемо здійснити аналіз саме для того, щоб отримати реальну, об’єктивну інформацію про підприємства”, — додає Тетяна Шуліченко.