Пентагон хоче відновити цілком таємні програми в Україні

23:12

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Пентагон, США

Якщо Конгрес схвалить відповідне рішення, американські сили спеціальних операцій зможуть наймати українських оперативників, щоб стежити за рухом російських сил і боротися з дезінформацією.

Пентагон просить Конгрес відновити фінансування двох цілком таємних програм в Україні, які були зупинені перед російським вторгненням торік. Позитивне рішення американського парламенту дозволить Силам спеціальних операцій США наймати українських оперативників для стеження за пересуванням російських військ і боротьби з дезінформацією.

Про це пише Washington Post з посиланням на чинних і колишніх американських чиновників. Рішення навряд чи з’явиться до осені. Високопосадовці в сфері оборони готують пропозицію, яку американські законодавці зможуть розглянути у наступні місяці, коли почнеться робота над законопроектом про політику і фінансування Пентагону на наступний рік. В разі успіху, таємні програми будуть відновлені в 2024 році. Хоча залишається незрозумілим, чи адміністрація Джо Байдена дозволить американським спецпризначенцям повернутися в Україну для управління цими операціями. Чи американські військові зможуть зробити це з території котроїсь з сусідніх країн. Жоден військовий США не діє в Україні з початку російсько-української війни окрім невеликої групи, яка охороняє посольство в Києві.

Військові хочуть якомога швидше відновити таємну діяльність в Україні, щоб відносини, які важко було збудувати, не були втрачені під час затяжної війни, – сказав тризірковий генерал у відставці Марк Шварц, який керував спеціальними операціями США в Європі, коли програми були запущені в 2018 році.

Американські сили спеціального призначення, використовуючи подібне фінансування, вже багато років платять обраним іноземним військовим і воєнізованим формуванням на Близькому Сході, в Азії і Африці, використовуючи їх як «заміну» у контртерористичних операціях проти «Аль-Каїди», «Ісламської держави» і пов’язаних з ними груп. Нові такі програми на зразок тих, які працювали в Україні, вважаються формою «нерегулярних методів війни». Вони націлені проти ворогів, таких як Росія і Китай, але без вступу у відкритий конфлікт.

Критики включно з тими, які обіймають посади на Капітолійському пагорбі, кажуть, що така діяльність створює ризик більш прямого втягування США у війну, яка триває на території України. Чиновники у сфері оборони ж наголошують, що на відміну від значно більших і більш відкритих зусиль Пентагону, покликаних озброїти українських військових, таємні програми не підвищують бойові можливості України. Тому що оперативники і їхні американські колеги виконували лише завдання, не пов’язані з насильством, поки програми не були призупинені торік.

Тризірковий генерал у відставці Кеннет Тово, який очолював Сили спецоперацій Армії США, коли програми 1202 були запропоновані і схвалені, пояснив, що військові занепокоєні втратою корисних джерел розвідувальної інформації в Україні через такі обмеження. І вони не хочуть, щоб це повторилося знову в іншому конфлікті.

Опоненти рішення стверджують, що Росія може розцінити відновлення програми як провокацію і відповісти на це розширенням масштабів війни. Один чиновник, поінформований про деталі обговорення у Вашингтоні, сказав, що з цих причин Пентагону буде важко перемогти скептично налаштованих конгресменів.

«Те, що починається як розвідувальна місія, може швидко перетворитися в бойову, якщо в замінників почнуть стріляти. Я думаю, що така вірогідність в Україні реальна. І я не знаю, як Міноборони збирається змінити думку людей в Конгресі щодо цього», – сказав виданню неназваний чиновник.