Оптичний телеграф Грейга

15:00

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Шановні читачі, 2 жовтня вийшов у світ новий номер нашої газети “Вечірній Миколаїв”. І ми вже традиційно пропонуємо деякі матеріали з цього номеру тим, хто читає наш сайт. Можливо, вам сподобаються статті з паперової газети і ви підпишетесь на “Вечорку”, щоби отримувати її та читати в своїй оселі. 

Оптичний телеграф Грейга

Розповівши у минулій публікації про першу морську астрономічну обсерваторію у Миколаєві, не можна не згадати й про ще один проект. Він здійснений у нашому місті адміралом Грейгом. Йдеться про характерний для початку ХІХ століття засіб міжміського зв`язку – оптичний телеграф.

Сам по собі оптичний спосіб зв’язку був далеко не новим, а скоріше дуже старим винаходом людства. Ще у стародавні часи наші пращури використовували сигнальні вогнища для попередження про небезпеку, коли на міста насувалися орди войовничих кочових племен. Згодом від вогнищ перейшли до більш складних систем оптичного зв’язку, а наприкінці ХVІІІ століття у Європі винайшли оптичний телеграф. За його допомогою можна було передавати не лише умовні сигнали, але й цілі текстові повідомлення, які складалися з певних літер й цифр.

Принцип роботи оптичного телеграфу є простим й цілком зрозумілим для всіх. Між двома пунктами, між якими встановлюється зв’язок, на самих високих місцях – на відстані 10-20 кілометрів одна від одної – будують сигнальні вежі. Будують так, щоби вони знаходилися у прямій видимості одна від одної і за допомогою підзорної труби можна було бачити сигнал, який подається. На верхівці кожної із сигнальних веж розташовано спеціальний механічний пристрій, який приводить до дії семафори – «штанги». Кожна з фігур, які складаються семафорами, відповідає певній літері абетки, або певній цифрі. Тож, чередуючи фігури, можна передавати тексти на велику відстань. Чергові на вежах один за одним повторюють комбінації фігур, які їм задає головна вежа, і таким чином передають повідомлення на величезні відстані. Такий зв’язок був на порядок досконаліший і швидший за будь яких кур`єрів. Проте й у нього було своє слабке місце – у негоду, туман та за слабкої видимості оптичний телеграф не працював.

За наказом адмірала Грейга був реалізований величезний проєкт будівництва десятків сигнальних веж, який розпочався ще у 1826 році. Перша лінія оптичного телегряфу простягнулася від Миколаєва до Севастополя.  Друга зв’язала міста Миколаїв і Очаків. Третя лінія пройшла через Одесу і досягла Ізмаїлу.

Створена за наказом Грейга система ліній оптичного зв’язку надовго пережила свого творця. Вона працювала майже 30 років і втратила свою актуальність лише після появи електричного телеграфу.

Але й сьогодні на Спаському пагорбі у Миколаєві, поруч з будівлею обсерваторії, все ще стоїть висока кам’яна споруда – головна вежа оптичного телеграфу адмірала Грейга.

Євген Парамонов.

На фото: місце розташування Головної вежі оптичного телеграфу Грейга у Миколаєві (фрагмент британської військової карти середини ХІХ століття).