“Нобеля” з літератури отримала француженка Анні Ерно

11:46

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Анни Эрно

Нобелівський комітет у Стокгольмі назвав ім’я лауреатки премії з літератури 2022 року – нею стала французька письменниця Анні Ерно, повідомляє ВВС.

Як йдеться у повідомленні комітету, премію їй вручили “за сміливість і клінічну гостроту, з якою вона розкриває коріння, відчуження та колективні обмеження особистої пам’яті”.

Авторка сказала, що для неї це “велика честь”.

Професор Карл-Хенрік Хелдін, голова комітету, сказав, що робота 82-річної письменниці “варта захоплення та витримала випробування часом”.

За його словами, вона “сміливо і з клінічною гостротою” розповідала напівавтобіографічні історії, які розкривають “протиріччя соціального досвіду [і] описують сором, приниження, ревнощі або нездатність побачити, хто ти є”.

Її книги, зокрема “Місце чоловіка” та “Історія жінки”, у Франції вважаються сучасною класикою.

Ерно стала першою француженкою, яка отримала літературну премію, і вона сказала шведській телекомпанії SVT, що відчуває за це відповідальність.

“Я була дуже здивована… Я ніколи не думала, що це станеться на моєму письменницькому ландшафті, – сказала вона. – Це велика відповідальність… свідчити, не обов’язково через моє письменство, але свідчити з точністю та справедливістю щодо світу”.

Вона народилася в 1940 році в Нормандії, де її юність була “бідною, але амбітною”, сказав професор Хелдін.

Її батьки мали кафе та продуктовий магазин, і коли вона зустріла дівчат із середнього класу, вона вперше відчула “сором за своїх батьків із робітничого класу та оточення”, йдеться на її вебсайті.

Пізніше це ввійшло в її романи. В її офіційній біографії зазначено, що основними темами її творчості були “тіло та сексуальність; інтимні стосунки; соціальна нерівність і досвід зміни класу через освіту; час і пам’ять; і головне питання про те, як описати цей життєвий досвід”.

Ерно вивчала літературу, працювала гувернанткою в Лондоні, була одружена, мала двох дітей і викладала у французькій середній школі. Її перша книга вийшла у 1974 році.

“Вичищена” – це художня розповідь про незаконний аборт, який вона зробила в 1964 році, який вона тримала в таємниці від своєї родини.

Письменниця розлучилася на початку 1980-х, а в 2000 році покинула викладацьку діяльність, щоб присвятити себе письменництву.

Ще одна книга Ерно, “Роки”, отримала премію Prix Renaudot у Франції в 2008 році та Premio Strega в Італії в 2016 році, а через рік вона отримала премію Marguerite Yourcenar Prize за роботу свого життя.

У 2019 році “Роки” увійшли до короткого списку Букерівської міжнародної премії, судді якої назвали книгу “шедевром, що змінює жанр”.

У 2020 році The New Yorker писав, що понад 20 її книг “були присвячені одному завданню: розкопкам власного життя”.

Минулорічним лауреатом Нобелівської премії з літератури став письменник з Танзанії Абдулразак Гурна.

Нобелівська премія з літератури присуджується Шведською академією і складає 1,14 млн доларів.

За заповітом Альфреда Нобеля, премію з літератури присуджують автору “найкращого літературного твору ідеалістичної спрямованості”. Що малося на увазі під цим визначенням – досі є предметом суперечок.

Зараз у Стокгольмі триває Нобелівський тиждень. Раніше вже оголосили лауреатів Нобелівської премії з фізики, хімії та медицини:

  • Нобелівську премію з фізики дали трьом вченим за дослідження в галузі квантової механіки
  • Нобелівську премію з хімії присудили трьом вченим за розвиток клік-хімії
  • Нобелівську премію з медицини отримав швед Сванте Паабо за дослідження еволюції людини