Науковці закликали Зеленського ветувати закон про зимовий час

16:38

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Громадське об’єднання науковців “Академія наук вищої школи України” написала президенту Володимиру Зеленському листа. Просить ветувати закон №4201 про скасування переведення часу в Україні з зимового на літній. На думку АН ВШУ, це суперечить астрономії, економії світла та політичній логіці.

Звернення президента Академії Олександра Наконечного 17 липня опублікувала “Новинарня”.

Науковці наводять три аргументи проти закону:

  • з ухваленням законопроєкту Україна відійде від загальної практики обчислення часу в країнах ЄС та інших держав, що підтримують Київ у війні проти Росії. Наразі відмовилися від використання літнього часу Росія, Білорусь і Китай. Отож, за словами Наконечного, Україна прийняла варіант, “характерний для тоталітарного світу. Таке рішення важко пояснити з точки зору будь-якої політичної логіки”;
  • за законом наприкінці червня в Києві світатиме о 3-й ранку, а сутенітиме о 20-й вечора (зараз – о 4-й і о 21-й відповідно);
  • світло витрачатиметься марно — це випливає з попереднього аргументу. Через це зростуть витрати на електрику в установ і підприємств у вечірні години навесні, влітку та восени. Це матиме “особливо відчутний ефект” в умовах постійних відключень електроенергії.

В Академії нагадують, що ідею переведення годинників вперше висловив у 1784 році вчений і політик Бенджамен Франклін.

“Літній час на території УНР було вперше встановлено з 14 квітня по 14 вересня 1919 року. Це було зроблено для того, щоб повніше використовувати для потреб людини світловий час у літні місяці”, — ідеться в заяві АН ВШУ.

А ще Академія каже, що на сьогодні немає авторитетних досліджень, які б засвідчували серйозний негативний вплив переведення часу на людину, її фізичний і моральний стан.

Верховна рада 16 липня ухвалила закон “Про обчислення часу в Україні” про скасування переведення часу з зимового на літній. Тобто в останню неділю жовтня час переведуть на зимовий і більше не мінятимуть. Починаючи з 27 жовтня 2024 року, в Україні завжди буде UTC +2 / Eastern European Time (EET), тобто плюс дві години до часу за Гринвічем.

Переведення годинників в Україні

Стрілки годинника восени та навесні українці переводили вже понад 40 років, відколи у 1981 році Радянський Союз вирішив запровадити переходи між літнім і зимовим часом. В Україні літній час уніфікували лише в 1996 році. Переведення завжди припадали на вихідні, щоб дати організму мінімально адаптуватися.

Вплив переведення часу на організм людини

Дослідження, опубліковане в журналі The Lancet, свідчить, що викликаний подорожами десинхроноз може спричиняти недосипання, дезорієнтацію у просторі і часі, а також втрату пам’яті.

Результати дослідження, опублікованого в журналі Epidemiology, демонструють, що у перші дні після переведення годинника на зимовий час на 11% збільшується кількість нових діагностованих депресій.

Також спостереження за пацієнтами кардіологічних відділень Німеччини та Нідерландів показали, що на 8% зростає кількість інсультів — як восени, так і навесні.

А ще одне дослідження 2020 року показало, що після переходу на літній час у США на 6% зростає кількість ДТП зі смертельними наслідками.