Наслідки від девальвації офіційного курсу гривні

7:42

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

НБУ офіційно девальвував гривню на 25%. Вперше з часу повномасштабного вторгнення та фіксації курсу на 29,25 грн/$, НБУ знизив офіційний курс до 36,56 грн/$. Які наслідки такого рішення, дізнавався “Монополіст”

– Експортери та ІТ-галузь будуть активніше заводити валютну виручку
Девальвація гривні зробить український експорт більш конкурентним на зовнішніх ринках. В першу чергу це стосується зерна. Випадково, чи навмисне, але НБУ підготував рішення про корекцію курсу саме під продаж врожаю на експорт.

Окрім того, після зниження офіційного курсу гривні на 25%, експортери, які зобов’язані продавати валютну виручку по цьому курсу, матимуть більший стимул заводити її в Україну. До цього рішення, при офіційному курсу 29,25 грн/$, який на 7-8 грн був нижчим за готівковий, експортери підтримували валютну виручку на закордонних рахунках в очікуванні кращого курсу. В тому числі так робили і ІТ-компанії, а також ІТ-ФОПи, деякі з них домовлялися із роботодавцями притримувати їхню винагороду за кордоном.

– Зростуть обсяги міжнародної допомоги в гривні
Міжнародна фіндопомога заходить в Україну у валюті і, для покриття витрат бюджету, конвертується в гривню за офіційним курсом. Таким чином, після зниження курсу до рівня 36,6 грн/$, у гривні такої допомоги буде заходити більше, що полегшить навантаження на бюджет. Україна очікує у липні $3 млрд зовнішнього фінансування.

– Інфляція прискориться, а імпортні товари подорожчають
До корекції курсу імпортери купували валюту під свої контракти по фіксованому курсу – 29,25 грн/$ + 1%. Відповідно після підняття курсу долара, витрати імпортерів зростуть і вони будуть закладені в кінцеві ціни.

За даними НБУ, корекція офіційного курсу гривні на 25% зумовить близько 2-3 відсоткових пунктів загального рівня інфляції. За прогнозом НБУ, інфляція у 2022 році прикориться до понад 30%.

– Нафтопродукти можуть не подорожчати
Чим вищий курс долара, тим дорожчі нафтопродукти. Однак цього може і не відбутися.

За словами директора консалтингової компанії “А-95” Сергія Куюна, підвищення офіційного курсу дає зростання закупівельної вартості імпортних нафтопродуктів плюс 10 грн/л бензину та дизпального та плюс 5 грн на скрапленому газі.

Але це не означає, що на АЗС ціни виростуть аналогічно, оскільки, після скасування акцизів на пальне, зменшення ПДВ до 7% та відміни державного регулювання цін, трейдери працюють з маржею 20-27 грн на літрі.

“Поточні ціни на заправках мають всі шанси утриматися без підвищення. Цьому буде також сприяти й зниження світових цін на нафту й нафтопродукти, яке спостерігається у липні”, – пояснює Куюн.

-Зростуть витрати на закупівлю імпортних товарів для фронту
Попри збільшення обсягів валютної виручки та зменшення тиску на валютні резерви, зниження офіційного курсу гривні збільшить витрати на закупівлю обладнання та амуніції для фронту, адже вони в переважній більшості є імпортними.

На додаток до цього, рішення НБУ обмежити розрахунки за кордоном гривневими картками у розмірі 100 тис. грн (в еквіваленті), а також обмеження ліміту на P2P перекази зі 100 тис. грн до 30 тис. грн зменшить можливості для фізичних осіб волонтерів, які закуповують устаткування для армії.