
Вперше в літературі про загадкових древніх воїтельниць амазонок згадує Гомер у «Іліаді». Є відомості про них й у Геродота та інших авторів. Образи амазонок зафіксовано в антропоморфних стелах, нумізматиці, ювелірних прикрасах. Їхніми зображеннями прикрашені й посудини різних форм, наприклад, особлива амфора для урочистого застілля, яка називається пеліка. Про це йдеться на сторінці ФБ Миколаївського краєзнавчого музею.

Що найцікавіше — легендарні воїтельниці зустрічаються не лише на зображеннях чи в переказах. Археологічні джерела дійсно фіксують присутність у скіфському середовищі Північного Причорномор’я жінок, що займалися військовою справою. У суспільстві, члени якого часто знаходяться в далеких походах, вони змушені були ставати на захист свого житла, майна, родини. Так, на теренах Європейської Скіфії дослідниця Олена Фіалко зафіксувала 303 могили озброєних жінок.
Тож, схоже, що Гомер і Геродот не помилялися — на українських землях дійсно є давні традиції воїтельниць, які вміли битися за свою батьківщину. Ці традиції живуть і нині — зараз в Збройних силах близько 60 тис. жінок.

