Миколаїв фіксує збитки, завдані агресором: попередня цифра – 852 млн євро

13:04

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

16 грудня під час презентації Звіту з оцінки збитків та ключових потреб Миколаєва міський голова Олександр Сенкевич розповів, що місто фіксує руйнування за допомогою технології ГІС.

Про це повідомляє сайт Миколаївської міської ради.

«Останні три роки Миколаїв разом з компанією SoftPro розробляв сучасну геоінформаційну систему. Простими словами, це карта міста з високою деталізацією, на яку потім накладаються різні «шари» з потрібною інформацією. Наприклад, стан та вік комунікацій, будівлі, вежі мобільного зв’язку тощо. Саме з допомогою ГІС ми фіксуємо пошкодження, завдані місту атаками російських терористів», – розповів мер.

Коли почалася тісна співпраця з урядом Данії, посадовці попросили профінансувати розробку додаткового «шару» ГІС з даними про руйнування.

Миколаїв за весь час не обстрілювали лише 46 днів. Мер зауважив, якщо накласти на місто уявну сітку, можна побачити, що майже в кожну «клітинку» стріляли. До прикладу. Центральний та Заводський райони. Тут немає жодного військового об’єкту. Спальні райони, ринки, старий центр міста. Це доводить, що росіяни не мали на меті ніякої демілітаризації. Виключно геноцид населення. Більш того, 40-50 ракет, які туди впали, це касетні, заборонені снаряди, головна мета яких – знищення людей.

Над верифікацією пошкоджень працює проєкт «Росія заплатить» Київської школи економіки. 

Його лідер Максим Нефьодов повідомив, що проєкт веде два великі напрямки роботи. Перший, за співпраці з Урядом України, стосується методології, збору даних, продукування звітів про збитки. Останній звіт свідчить, що загальна цифра прямих збитків від війни в Україні вже становить майже 136 млрд доларів.

Другий напрямок – активне використання супутників, дронів, щоби оцифрувати всі пошкоджені райони та допомогти верифікувати і доповнити інформацію, що збирається містами.

«Хочу відзначити, що Миколаїв – серед лідерів з точки зору цифрової готовності до такої роботи. На жаль, така ситуація не всюди, – каже Максим Нефьодов. – Мета нашого проєкту – надати якісну аналітику та виконати перевірку, допомогти знайти помилки ручного введення інформації, що буває в умовах війни. І, звичайно, ми хочемо мати якісну доказову базу як для потенційних судів проти військового агресора, так і для компенсації збитків, завданих містам, бізнесу, громадянам. Крім того, така інформація стане базовою для створення планів післявоєнного відновлення»

В середньому експертам проекту вдалося ідентифікувати 43% тих споруд, щодо яких Миколаїв збирав дані від початку вторгнення. За деякими категоріями цифра доходить до 90%, що стосується адмінбудівель чи великих об’єктів. Оцифрували всі споруди в місті, це понад 80 тисяч об’єктів.

Для обробки даних залучали український стартап та фахівців з Данії. Після грунтовного аналізу інформацію передають Миколаєву для включення в геоінформаційну систему.

Максим Нефьодов зазначив, що за розрахунками, які виконувала міська влада, загальна оцінка збитків в цілому сягає біля 852 млн євро.

«Це ті дані, які зібрало місто і оцінив наш проєкт. 3 них на супутникових знімках видно пошкоджених об’єктів приблизно на 220 млн євро. Що входить до різниці: фронтальні, фасадні пошкодження багатоповерхівок, які неможливо побачити на знімку згори. Втрати бізнесу, адже велику частину руйнувань, втраченого обладнання фізично не можна ідентифікувати таким методом. Крім того, є об’єкти, які ще не входять до геоінформаційної системи. Наприклад, деякі категорії мереж, які оцінювали окремо за даними профільних міністерств», – каже керівник проекту «Росія заплатить».

Найбільше постраждав житловий фонд. так само, як і по всій Україні. Збитки від пошкоджень у Миколаєві складають майже 400 млн євро. Загальна ефективна площа зруйновано житла – приблизно 360 тисяч кв м.

У розрізі галузей:

в соціальній сфері пошкоджені 4 об’єкти;

у галузі освіти – 98 об’єктів на загальну суму 45 млн євро. Ці цифри підтверджені Міністерством освіти України;

охорона здоров’я – 26 млн євро збитків. Це лише те, що видно на фото. Загальні збитки сягають біля 200 млн євро, бо лікарня – це не тільки будівля, яку видно згори, а також вартісне обладнання;

спорт – оцінка збитків становить 11 млн євро; адміністративні будівлі, зокрема, обласна державна адміністрація – 12 млн євро;

ЖКГ, водо- і теплопостачання. Величезна проблема через перебитий водогін. Мережі руйнуються, і де-факто можна вважати всю початкову вартість активів водоканалу такою, що  треба замінити. Так само руйнування теплових мереж – 26 котелень, 5 ЦТП. Це лише те, що можна побачити. Збитки як мінімум 14 млн євро;

збитки підприємств – майже 300 млн євро. І це без врахування портів та стивідорів, які треба оцінювати окремо;

енергетична інфраструктура – біля 9 млн євро.

Остаточно цифра буде відома лише після підготовки плану відновлення міста. 

Звіт оцінки пошкоджень, збитків та потреб Миколаєва підготований за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС та уряду Данії.