“Муніципальна няня”: хто на Миколаївщині може скористатись соціальною послугою

19:30

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Кабмін України розширив категорії родин з дітьми, на яких поширюється послуга “муніципальна няня”. Зокрема, мають право на отримання компенсації по догляду за дитиною внутрішньо переміщені люди. Для оформлення виплат жителі Миколаївської області мають звернутись до органів соцзахисту та надати документи у паперовій або електронній формі.

Про відшкодування послуги йшлось в етері “Українського радіо. Миколаїв”.

Які зміни ухвалені

За словами директорки департаменту соціального захисту населення Миколаївської ОВА Оксани Єльчієвої, сьомого червня 2024 року до Постанови Кабміну “Деякі питання соціального захисту дітей та сім’ї” внесено зміни.

“На сьогодні такі категорії розширені, зокрема по догляду за дитиною з інвалідністю до шести років, за дитиною до шести років, якщо один із батьків, опікунів є людиною з інвалідністю I чи II групи. Раніше був вік до трьох років. Також внутрішньо переміщені особи. До цих змін ВПО не мали право отримувати таку компенсацію”, — розповідає Оксана Єльчієва.

Хто така “муніципальна няня”

З 1 січня 2019 року в Україні почала діяти соціальна програма “муніципальна няня”. Це юридична або особа-підприємець, яка надає послуги няні, і з якою батьки укладають письмову угоду, пояснює посадовиця.

“Фізична особа-підприємець має відповідні кведи, може доглядати одночасно не більше як за трьома дітьми з однієї чи різних родин. Це може бути юридична особа з кведами , яка надає послугу з догляду не більше як за шістьма дітьми. Всі умови також зазначаються у договорі”, — зауважує Єльчієва.

Юрособа зобов’язана організувати та забезпечити безперешкодний доступ дітей до укриття. Кожного дня лунають повітряні тривоги, безпека дітей на першому місці.

“Не можуть бути нянею родичі першого рівня споріднення, що треба враховувати при укладанні договорів. Обов’язково має бути письмова угода між сім’єю та підприємцем чи юрособою”, — говорить очільниця департаменту.

Розмір компенсації

Відшкодування вартості такої послуги, зі слів Оксани Єльчієвої, здійснюється заявником послуги щомісяця адресно.

“Компенсація послуги “муніципальна няня” виплачується в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої станом на перше січня певного року. Виплата не може бути більшою, що зазначена у договорі, але граничний розмір компенсації становить 100 відсотків мінімальної зарплати. Станом на червень 2024 року такий розмір — 7100 гривень“, — сказала Єльчієва.

Компенсація для ВПО

Станом на 23 червня мають право на отримання виплати при догляді:

  • за дитиною до трьох років, якщо один із батьків, опікунів є внутрішньо переміщеною особою;
  • за дитиною до шести років, якщо один із батьків, опікунів є особою з інвалідністю I чи II групи;
  • за дитиною до шести років, яка з батьками, опікунами проживає на території адміністративно-територіальних одиниць, де немає можливості забезпечити роботу закладів дошкільної освіти.

“ВПО має бути працевлаштована або перебувати на обліку у центрі зайнятості не більше ніж шість місяців. Також є можливість отримати компенсацію для людей, які здійснюють підвищення кваліфікації-перекваліфікації, як один з батьків виконує обов’язки по обороні України. І треба подати відповідні документи, що підтверджують статус”, — зауважує директорка департаменту.

Компенсація не впливає на розмір допомоги при народженні дитини та інших видів соціальних допомог. В органах соцзахисту списку “муніципальних нянь” немає, родина сама підбирає людину по догляду, розповіла Оксана Єльчієва.

Родина Наталії Михайленко з Миколаєва переїхала до селища Каравелове — Мішково- Погорілівської територіальної громади. Було складно з маленькою дитиною через постійні відключення електрики, проблеми з водою, говорить жінка.

“Зараз я внутрішньо переміщена особа, батьків у мене немає, які б допомогли бути з маленькою дитиною. Нині таке становище, що треба виходити на роботу, працювати. Мені у соцзахисті порадили “муніципальну няню”. Я планую з вересня, бо ще є старша дитина, як навчається у школі”, — каже Наталія.

Найголовніше, щоб моя дитина була під наглядом, щоб людину я могла найняти, оплатити гроші і за дитиною дивились. Я не буду переживати і можу працювати.

Директорка департаменту соціального захисту населення Миколаївської ОВА Оксана Єльчієва зауважує, для консультацій люди можуть звернутись за телефоном “гарячої” лінії установи: (0512) 56-30-80 або 098-0313141.