Міський бюджет перерозподілено, а в КОПІ розпочалися великі зміни

10:00

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

На відміну від попередньої четвертої сесії, яка розтягнулася у часі на два місяці, п’яту позачергову сесію Миколаївської міської ради, яка пройшла минулого тижня, можна назвати блискавичною – вона тривала лише декілька годин, причому більшість проектів рішень, які на неї винесли, було прийнято. Перш за все, це перерозподіл міського бюджету та земельні питання.

Ще до офіційного початку пленарного засідання на трибуну піднявся депутат Максим Невенчаний. Він не став робити якихось політичних заяв – частина зала, здається, очікувала від нього саме цього, – проте запропонував на базі департаменту енергоефективності та управління транспорту Миколаївської міськради створити нову управлінську структуру – департамент міської інфраструктури (вибачте за тавтологію). На думку депутата, це надасть можливість більш раціонально підійти до вирішення інфраструктурних питань, зокрема, забезпечити повноцінне функціонування міського громадського транспорту.
Обговорення порядку денного сесії, яка звично пройшла під головуванням міського голови Олександра Сєнкевича, розпочалося з питання оновлення статуту комунального підприємства «Пілот», основним завданням якого є обслуговування дитячих спортивно-ігрових майданчиків. На думку Дмитра Січка, це питання треба вирішувати швидко, щоб міські дитячі майданчики врешті-решт отримали дбайливого господаря. Але Владислав Чайка вважає, що статут підприємства треба доопрацювати, а вже потім приймати. Що ж стосується утримання майданчиків, «Пілоту» і сьогодні ніхто не заважає займатися цією справою.
Депутат Олександр Розумний запропонував прийняти звернення до Верховної Ради щодо прискорення прийняття т. зв. «закона про олігархів». Виникла цілком прогнозована дискусія, кого вважати олігархом, і чи не приведе цей закон до протилежного результату – придушення політичних опонентів та повної монополізації влади. У свою чергу, В.Чайка наполягав на скасуванні рішення міськвиконкому про підвищення цін на дитяче харчування у закладах освіти. Також він висловився у тому сенсі, що зміни до бюджету доведеться розглядати «наосліп», оскільки проект рішення був наданий депутатам лише за добу до сесії, і не всі встигли його ретельно вивчити. Втім більшість міських обранців так не вважала, тому розгляд бюджетного питання залишили у порядку денному.
Також від фракції ОПЗЖ проти розгляду бюджетного питання у запропонованому варіанті висловився Артем Ільюк. Серед претензій депутата – не враховано його пропозицію про введення додаткових муніципальних виплат медичним працівникам. Прозвучали й інші критичні зауваження щодо запропонованого проекту рішення з боку окремих депутатів.
Міський голова Олександр Сєнкевич запевнив, що міська влада допомагає медичним працівникам у тих випадках, коли окремі лікарські установи не можуть отримати зарплатні кошти від Національної служби здоров’я України, наприклад, дитяча стоматологія. Тому казати, що місто не опікується проблемами лікарів – у жодному разі не можна.
Результат дискусії був цілком очевидний: незважаючи на невдоволення колег з фракції ОПЗЖ, депутати міськради більшістю голосів все ж таки прийняли рішення про перерозподіл міського бюджету.
Також на сесії за допомогою пакетного голосування було прийнято низку рішень міської ради щодо різноманітних земельних питань. Напрочуд, навколо цієї теми суперечок та розбіжностей практично не було. Хоча у міськраді минулого скликання майже навколо кожної земельної ділянки раз за разом виникали непорозуміння, проекти рішень немотивовано знімалися з розгляду, підприємці, пересічні мешканці, а іноді навіть солідні інвестори роками «висіли у повітрі», не розуміючи, чи вирішиться їхнє питання. У міськраді нового скликання спостерігається явний «земельний прогрес», хоча, на жаль, ще не на всі сто відсотків.
Але найрезонанснішим питанням сесії став навіть не бюджет, а звіт Віктора Васильєва – нового директора комунально-виробничого підприємства (КВП) з організації харчування у дитячих навчальних закладах міста, або, як його за старою пам’яттю називають – КОП. Звіту від директора, якого було призначено на посаду лише наприкінці грудня минулого року, вимагали лідер фракції «Слуга народу» Тетяна Домбровська, а також представники інших фракцій міської ради.
Віктор Васильєв розповів депутатам та всім присутнім, з якими проблемами зіштовхнувся, коли тільки-но прийшов на підприємство, та чого йому вдалось досягти за п’ять місяців роботи на цій посаді.
Коли новий керівник очолив КВП, підприємство знаходилось у не найкращому стані. Існували борги перед постачальниками – 6,7 млн. грн., а також борги за спожиті комунальні послуги – близько 2 млн. грн. Фінансовий стан підприємства значною мірою ускладнювало посилення на початку року карантинних обмежень. Через це школи взагалі були закриті, а наповнюваність дитячих садків складала тридцять відсотків. Відтак простоювало й саме КВП з організації харчування в навчальних закладах. Якщо раніше, окрім приготування гарячого харчування, вдавалося заробляти додаткові кошти за рахунок шкільних буфетів, то з початком карантину їх також довелося закрити.
Наразі головна будівля підприємства знаходиться в аварійному стані. Виробничі потужності, які там розташовані, застарілі, енергозатратні та взагалі неефективні з економічної точки зору.
Отже, що було зроблено за останні п’ять місяців? Перш за все, КВП виграло тендер з організації дитячого харчування у дошкільних та шкільних навчальних закладах Миколаївської міської ради, був запущений харчоблок.
– Для шкіл та дитячих садків запроваджено єдине двотижневе меню, для шкіл воно запрацювало з першого лютого, а для дитячих садків – з першого березня, – розповів присутнім Віктор Васильєв. – Єдине меню затверджується Держпродспоживслужбою, його мають дотримуватись усі навчальні заклади. Раніше шеф-повар кожної школи та кожного дитячого садка затверджував меню на власний розсуд, виходячи, перш за все, з наявного фінансування. Впроваджене єдине меню стало більш збалансованим. Крім того, сьогодні усі закупівлі здійснюються з використанням електронного майданчику «Прозорро», а продукти до харчоблоків потрапляють напряму від постачальника. Раніше ж вони завозились на наш склад, а вже потім – на харчоблоки шкіл. Також ми посилили контроль якості продуктів. Тільки по молочній групі продуктів зроблено понад десятка досліджень. На сьогодні двадцять дві миколаївських школи взагалі не мають харчоблоків для повного циклу приготування гарячого харчування. Для них таку продукцію готують та розвозять чотири базові школи. Ми покращили і саму якість процесу доставки.
Було оптимізовано роботу підприємства, ухвалено рішення щодо закриття об’єктів, які приносили лише збитки. Зокрема, це їдальня, розташована у внутрішньому дворі будівлі міської ради, і т. зв. «соціальний» магазин на вулиці Генерала Карпенка, який повинен був продавати продукцію за цінами менше ринкових, але приносив підприємству суцільні збитки.
– За останні десять років, якщо не більше, підприємство взагалі не закуповувало кухонний інвентар: ножі, дошки тощо, – додав Віктор Васильєв. – Наразі укладено відповідну угоду, і ми чекаємо постачання до тридцяти наших об’єктів зазначеного товару.
Слід зазначити, що кухонний інвентар був закуплений не аби як, а згідно з вимогами НАССР – міжнародної системи управління безпекою харчових продуктів.
На підприємстві розпочаті деякі інші важливі перетворення. Зокрема, реалізовується проект зі створення фабрики-кухні.
– Ми хочемо створити фабрику-кухню. Плануємо її відкрити на першому поверсі нашої головної будівлі, що розташована по вулиці Генерала Карпенка. Наразі там відбувається ремонт. Готовність складає двадцять відсотків, – повідомив В.Васильєв.
Стосовно звинувачень в тому, що у нас зависокі ціни на дитяче харчування, директор КВП повідомив, що насправді в Миколаєві встановлено найнижчу ціну на послуги з харчування в школах. Вартість харчування в миколаївських школах, які обслуговує КВП, становить 14,2 грн., з них 8,5 грн. йде безпосередньо на закупівлю продовольчих продуктів, а 5,7 грн. – на зарплатню співробітників підприємства, комунальні платежі тощо. В цілому батьки отримали змогу визначитись, чи готові вони харчувати дитину за допомогою КВП, або робити це власними силами. Це стало причиною скорочення кількості миколаївських дітей, яких обслуговує КВП, з 15 до 8 тис.
Наприкінці пленарного засідання депутати перейшли до розділу «Різне». Загалом це були питання до міського голови, міських керівників та прохання надати протокольні доручення. Зокрема, Олена Кісельова попросила розібратись, чому вже цілих п’ять років чиновниками вперто ігноруються вимоги Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» та рішення міськради №5/15 від 14.06.2016, згідно з яким з редакцією «ВН» повинен бути укладений договір оренди приміщення, де вона розташована, на строк не менший ніж 15 років.
Після обговорення всіх питань порядку денного сесію міської ради було закрито.
Станіслав Козлов.
Фото Олександра
Сайковського.