Масляна неділя. Коли йти до тещі на млинці

11:20

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Масленица

20 лютого християни східного обряду починають відзначати Масляну, святкування триватиме до 26 лютого. А вже 27 лютого розпочинається Великий піст, який є періодом підготовки до Великодня.

Протягом Масляного тижня прийнято пекти млинці, пригощати ними рідних та близьких, а також влаштовувати гуляння.

Кожен день має свою назву та традиції.

  • Понеділок – зустріч Масляної

У перший день Масляної вдома робили прибирання і пекли перші млинці. Ними обов’язково пригощали жебраків і незаможних людей, або залишали млинці поруч з будинком – на помин покійних родичів. У перший день можна було ходити в гості або приймати гостей, а ще в понеділок встановлювали опудало  Масляної.

  • Вівторок – Загравання

У цей день проходили оглядини – батьки поспішали засватати дітей до початку посту. Хто хотів, міг сам пошукати свою половинку без допомоги батьків – наприклад, на гуляннях або в гостях.

  • Середа – Тещині млинці

У третій день тижня зять повинен йти в гості до тещі. За кількістю частування на столі у тещі можна було судити про те, як сильно напартачив зять за минулий рік. І чим дружелюбнішою буде теща цього дня – тим щасливішим буде життя молодого подружжя.

  • Четвер – Розгуляй, Широка Масляна

Це день розваг. Закінчувалися прибирання та всі господарські справи і починалися катання на санях, кулачні бої, стрибки через багаття та інші веселощі.

  • П’ятниця – Тещині вечірки

У цей день теща повинна їхати з візитом до зятя. Але їхала вона не одна, а з подругами і родичами. Млинці, звичайно, зять не готував – це робила його дружина – але весь вечір повинен був всіляко потурати тещі і гостям.

  • Субота – Посиденьки зовиці

Заміжні жінки запрошували в гості сестер чоловіка (зовиць), пригощали їх млинцями і вручали подарунки. Також разом ворожили на майбутнє.

  • Неділя – Проводи Масляної

Цю неділю ще називають Прощеною. Цього дня закінчували святкувати, просили один у одного вибачення за скоєні образи та самі прощали кривдників. За традицією, зустрівшись, люди говорили один одному:” Прости мене”, а у відповідь чули: “Бог тебе простить”. Також в цей день поминали покійних і спалювали опудало Масляної.