Мадяр скасував дворічне вето на відшкодування країнам ЄС коштів за поставки зброї Україні

10:28

Відкрийте “Вечірній Миколаїв” у Google News та  Телеграм-каналі

Уряд прем’єр-міністра Угорщини Петера Мадяра почав змінювати політику попередньої влади щодо України. Одним із перших кроків стало зняття дворічного вето на компенсації країнам ЄС за зброю, передану Києву з національних запасів. Це рішення розморожує шлях до отримання понад €40 млрд у вигляді відшкодування витрат на військову допомогу Україні.

Зазначається, що про зміну позиції оголосив угорський посол на засіданні Політичного і безпекового комітету Ради ЄС. Рішення уряду Петера Мадяра скасовує дворічне блокування, запроваджене попереднім прем’єром Віктором Орбаном.

Йдеться про Європейський фонд миру — позабюджетний механізм ЄС, який відшкодовує країнам близько 40% вартості зброї, переданої Україні з власних запасів. Оскільки рішення потребують одностайності, Угорщина роками блокувала виплати, накопичивши заборгованість понад €40 млрд і викликавши обурення великих донорів — Німеччини та Нідерландів.

Зняття вето негайно вивільняє €6,6 млрд відшкодувань, решта надійде пізніше. Питання про те, чи повертати кошти до національних бюджетів чи спрямовувати на додаткову підтримку України, а також умови фінансування фонду обговорюватимуть на Кіпрі наступного тижня.