Крадуть зерно та вивозять урожай до окупованого Криму: що відбувається в Херсоні

10:31

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

У Херсоні та області жителі дуже чекають, коли їх визволить українська армія. Жити у регіоні під окупантами дуже важко. Російські військові займаються мародерством, крадуть людей, у регіоні ширяться чутки про насильницьку мобілізацію місцевих жителів. Полиці в магазинах порожні, а товари всі російські за високими цінами, пише OBOZREVATEL.

Не погоджуєшся – мішок на голову

На Херсонщині росіяни зайнялися звичною для себе справою – мародерством. Фермери області скаржаться, що у них віджимають зерно та техніку. А врожай першої полуниці силоміць змушують вивозити до Криму.

“Нам уже сказали, що нічого не дозволять вивезти на підконтрольну Україні територію, все тільки в Крим. Там повно військових, їх годуватимуть. Не тільки полуницю, першу свіжу капусту туди повезли, далі піде картопля, огірки, ягоди”, – скаржиться фермер Андрій.

Окупанти змушують везти полуницю до Криму

А щодо зерна, то до фермерів області приходять новоявлені “господарі” і зі зброєю в руках вимагають віддати все вирощене. Це гірше за рекет 90-х. Не погоджуєшся – мішок на голову і везуть до Криму або “ДНР”. Так мого знайомого фермера вивозили, донька його потім викуповувала за великі гроші. Люди кинули все нажите, будинок, господарство і поїхали зараз на підконтрольну територію”, – каже Андрій.

У Красноярському краї РФ пішли ще далі. Там уже на законодавчому рівні збиралися ухвалити рішення про вивезення з території окупованої України залишків зерна. А то у зв’язку із санкціями в них у краї працює лише одне підприємство, та й те з виробництва огірків. А насіння для посівної немає.

Після того, як таке рішення набуло розголосу, його із сайту прибрали та оголосили фейком.

Окупанти не соромляться грабувати місцеві підприємства

У супермаркетах – порожні полиці

У самому Херсоні, розповідають мешканці міста, продукти тепер привозять із Росії. “Цукор, дріжджі, сигарети – все з Росії. Все несмачне і дороге. Як у Донецьку. Але у людей грошей все одно немає. Підприємства, компанії закрилися, купити продукти нема на що. Доїдаємо свої соління, картоплю, яку на насіння відкладали. Що робити далі – не знаємо. До нас прийшов “русскій мір”, – зітхає пенсіонерка Ольга Іванівна.

Окупанти на центральній площі міста роздають продуктову гуманітарну допомогу, це знімають російські пропагандистські канали.

“Вони фактично організували нам дефіцит продуктів, люди не можуть нічого купити. А тепер із панського плеча роздають нам їжу. Багато хто не хоче її брати, але є пенсіонери, багатодітні, самотні мами, яким нікуди подітися, вони йдуть туди”, – розповідає Ольга Іванівна.

Порожні полиці у магазинах Херсона

Місцеві жителі показують фото супермаркетів у Херсоні – там одні порожні полиці. Що стосується цін, то: м’ясо – 250-300 грн, яйця – 70 грн, олія – 90 грн, цукор – 70 грн і вище, молоко – 35-40 грн, вершкове масло – 80 грн за пачку.

Жителі розповідають, що у місті та області велика проблема з ліками, їх сюди майже не завозять. Найнеобхідніше можна отримати лише у волонтерів. Люди побоюються, що як тільки в регіон підуть ліки з Росії, то як у Донецьку буде – багато підробок і високі ціни.

Зняти з карток гривні практично неможливо, Приватбанк працює кілька разів на тиждень. А на “чорному ринку” за переведення в готівку беруть 10%.

Людей розігнали, референдум перенесли

Росіяни погрожували запровадити рублеву зону з 1 травня. Про це повідомив колаборант, відомий у Херсоні антимайданівець та проросійський громадський діяч, який проголосив себе “заступником голови обласної адміністрації регіону” Кирило Стремоусов.

На його думку, перехідний період триватиме чотири місяці, прийматимуться і рублі, і гривні.

Місцеві жителі незадоволені такою перспективою. На їхню думку, колаборанти втягують їх у так звану “ХНР”.

Тим більше, що окупанти мають намір провести у Херсоні так званий референдум щодо створення “ХНР”. Він планувався на 27 квітня, тепер його перенесли на більш пізні терміни. Передбачалося, що це станеться у середині травня, оскільки до псевдореферендуму потрібно підготуватися, але пізніше “дійство” перенесли на пів року.

Та й після того, як 27 квітня в Херсоні окупанти жорстоко розігнали мітинг місцевих жителів, кидали у людей світло-шумові гранати, забризкали сльозогінним газом, навряд чи хтось масово вирушить голосувати. Херсон все-таки не Крим.

Такі застереження з'являються на вулицях міст Херсонщини
Такі застереження з'являються на вулицях міст Херсонщини.

Російські провокації

У ніч після протестів по Херсону було випущено ракету, яка влучила в телевежу. Жодних руйнувань у місті немає, ніхто не постраждав. У деяких будівлях вилетіли шибки.

Херсонці обговорюють, що щойно почули вибухи, у проросійських Тelegram-каналах почали поширювати відео, як якийсь журналіст проросійського сайту iz.ru раптово опинився нібито на місці вибуху ракети та став у темряві демонструвати якісь металеві уламки. На камеру “журналіст” розповідав, що руйнування у місті “дуже великі, масштабні”.

Пропагандист запевняє, що у Херсоні масштабні руйнування

“Це звична для рашистів постановка, навіть є підозра, що цей псевдожурналіст знімав уламки десь заздалегідь, а потім видавав за місце вибуху. Ніч була досить прохолодною, а він бігав там в одній сорочці. Та й уламки ще мали горіти, і все навколо теж, але там тиша та спокій, а цей “кореспондент” з упевненістю заявляє, що це була “Точка-У”. Мабуть, на злодію і шапка горить”, – розповідає місцевий активіст Ігор.

Мешканці бояться мобілізації

На Херсонщині місцеві жителі побоюються примусової мобілізації. “У мене син воює у ЗСУ. Так каже, його хлопці з Херсонщини переживають, що їхніх земляків будуть відправляти воювати проти них. Батьки молодих хлопців теж хвилюються, а з міст не випускають нікого. Особливо після вбивства проросійського блогера, кажуть, це партизани зробили”, – розповідає мешканка області Вікторія.

Виїхати з Херсона зараз важко. “Тільки на своїй машині під обстрілами. Перевізники беруть по 8-10 тис. грн з особи до Миколаєва”, – розповідає місцева мешканка, яка намагається знайти водія.

Або автобусом за 2 тис. грн у Крим, а звідти вже до Польщі, але це коштуватиме 14 тис.