Кожен третій — волонтер. Як живе та відновлюється Вознесенськ

13:49

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

На початку повномасштабного вторгнення, у березні 2022 року, Вознесенська громада Миколаївської області стала однією з тих, де тривали запеклі бої проти окупаційних військ. Про збитки від бойових дій, про підготовку та настрої в місті кореспондентам Суспільного розповів Вознесенський міський голова Євгеній Величко.

Нова загроза Вознесенську

На думку військових експертів, коли Росія стягнула нові сили на південь України, існує ймовірність спроби нового наступу на Вознесенський напрямок. Зі слів міського голови, Вознесенськ готовий до можливих наступів.

“Щодо того можливого наступу, ми маємо готуватись. Ми розуміємо, що від нашого ворога можна очікувати чого завгодно. Тому ми щодня готуємось, як і з перших днів. Все можливо, тому що ми розуміємо дійсно, що ми є такою стратегічною точкою – перехрестя усіх доріг. Ми розуміємо, що сьогодні трошки змістились ті війська з Донбасу ближче до Херсонщини. Ми впевнені, що дамо відсіч”, — каже Євгеній Величко.

Бойові дії в березні 2022 року

“Коли зірвався міст і там залишились наші люди, це було дуже страшно. Ми розуміли, що треба формувати якісь зелені коридори, а ці зелені коридори ми формували тільки виходячи з інформації наших бійців, які на той час були – це Львівська десантно-штурмова бригада. Вони нам казали, чи можна, чи не можна виводити такі коридори, їх було три. І під час останнього коридору почався обстріл села Ракове. На щастя, все обійшлось, ми змогли людей відвести”, — розповідає міський голова.

Міська влада змогла домовитися з керівником Знаменської залізничної дороги. Місту виділили чотири електрички, які з Вознесенська відправлялися до Львова.

“Людей зустрічали волонтери. І загалом, не тільки з Вознесенська, а і з Вознесенського району це було 4 400 людей”, — говорить Євгеній Величко.

Мер згадує, вознесенці виявили швидку самоорганізацію. Попри соціальний статус, чи професію – всі як один працювали.

“У кого була техніка, набирали нас і питали, куди в першу чергу цю техніку ставити. Попри все, вознесенці відстоювали своє місто. І це стосується не тільки військових, тому що навіть підтримка військових вознесенцями, це вже якась частина вкладу до тієї перемоги, до того шляху, на якому ми зараз стоїмо”, — каже міський голова.

Збитки, завдані бойовими діями

Основними збитками, зі слів Величка, стало пошкодження мостів — двох залізничних й одного автомобільного.

“Мости, які зараз відсутні. У нас у Вознесенській громаді немає жодного кар’єру, але в районі у нас 16 кар’єрів, які зараз, на жаль, стоять. Мені здається, що все ж таки транспортне сполучення це серйозні проблеми. Ми дуже швидко відновили по транспорту автомобільному, але залізничний транспорт все одно стоїть”, — каже мер.

У Вознесенському районі різних ступенів руйнувань зазнали 290 будинків.

“Нам допомагає програма “БУР“, яка нам допомагає відновити ці будинки. Це такий табір гуманітарний, який буде відпрацьовувати з нами саме покрівлі будівель. Постраждали покрівлі будівель навіть тоді, коли наші військові підривали мости, вони знаходились у безпосередній близькості до того мосту і дуже багато будинків, дахів пошкоджено”, — говорить Євгеній Величко.

Настрої населення

“Мушу зізнатись, що вже більш спокійні й це трошки насторожує. Ми постійно кажемо, що потрібно працювати щодо того, щоб будувати свої укриття, домоволодіння, тому що все це залежить безпосередньо від кожного з нас, безпека кожного з нас. Ми підписали договір про додаткові оповіщення. Вознесенська громада – це два села й один віддалений мікрорайон “Пряме”, в яких немає оповіщення”, — говорить Величко.

Мер додає, влада громади, закупили сім додаткових точок оповіщення, що будуть в селі Ракове, Новогригорівка, мікрорайоні “Пряме”, чотири точки будуть додатково по місту.

Внутрішньо переміщені особи в громаді

Станом на друге вересня у Вознесенській міській територіальній громаді зареєстровані майже 3 000 внутрішньо переміщені особи.

“Маємо групу – координаційний центр, який допомагає саме розмістити, ми й у людей запитуємо у цій групі, чи є можливість розмістити людей. Ми знаємо, що сьогодні соцзахист відшкодовує ті затрати на енергоносіях, якщо знаходяться у домоволодінні саме тимчасово переміщені особи. У нас є гуртожитки, в які ми розміщаємо цих людей. Нам дуже допомагають організації з матрацами, з гуманітарною допомогою”, — каже Євгеній Величко.

Комунальні підприємства

Мер розповідає, що одне з комунальних підприємств має деякі проблеми.

“Комунальне підприємство, яке працює у нас на водовідведення, не дивлячись на те, що ми підняли тариф у 2021 році, у нас зараз є заборгованість по електроносію, тому що у нас упали стоки, упала кількість стоків. Ми підходимо до боргу, ми будемо його скоріш реструктуризувати, знаходити ще якісь шляхи, а так загалом ми справляємось. Комунальні підприємства працюють зараз на максимумі, підтримуємо місто у порядку і чистоті, допомагаємо нашим військовим”, — розповідає Євгеній Величко.

Казна міста

Казна Вознесенська пропускає тільки першочергові платежі – це заробітна платня, пенсії тощо.

“Ми не можемо нині виконувати проєктні роботи, тобто проєкти ми не можемо виготовляти, ні капітальне будівництво робити. Тобто ми займаємось тільки ремонтними роботами, на жаль. Але ми відпрацювали ремонт практично всіх вулиць, продовжуємо відпрацьовувати безпосередньо ту роботу, яка без капітального будівництва”, — каже міський голова.

Волонтерський рух у громаді

Мер каже, що в нього таке враження, що ніби кожен третій житель у місті Вознесенськ — волонтер.

“Люди, які займалися дуже різними справами, вони продовжують це робити, вони завантажують свої автомобілі, вони віддають свої автомобілі збройним силам України, вантажать гуманітарку, їдуть на “передок”, у гарячі точки для того, щоб відвантажити хлопцям необхідне. Це стосується і генераторів, і таких різних речей”, — зазначає очільник міста.

Як повинна закінчитися війна

“Багато людей нашого віку сьогодні кажуть, скоріше б воно все закінчувалось так, як було до того лютого, коли це все почалось. Але ми маємо розуміти, що дуже важливо, щоб закінчилось це все з українським Кримом, з українським Донбасом, тому що та ціна, яку ми сьогодні платимо за ту свободу, за ту Перемогу, вона нескінченно велика. Ми маємо розуміти, якщо залишиться Крим російський, Донбас російський – до цього повернуться наші діти через деякий час. Тому ми маємо за будь-яку ціну відстояти це питання”, — підсумував Євгеній Величко.