Коштовна «Скарбничка» для Миколаївщини

17:53

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Миколаївщина завжди славилася своєю культурною спадщиною. Унікальність причорноморського краю оспівують у віршах, його красі присвячують пісні, а славетні туристичні місця також відображає історична наука – нумізматика. Це миколаївські верфі, на яких побудовано чимало великих військових і торговельних суден; відомий на всю Україну зоопарк з величезною колекцією екзотичних тварин; давньогрецький поліс Ольвія з його таємничим античним минулим; один з найстаріших астрономічних науково-дослідних інститутів України – Миколаївська обсерваторія та багато інших.

Щоб зацікавити іноземних туристів і науковців, а також для популяризації туристичних об’єктів Миколаївщини, Банкнотно-монетний двір Національного банку України присвятив нашій області 5 ювілейних і пам’ятних монет: «Ольвія», «100 років Миколаївському зоопарку», «220 років м. Миколаєву», «75 років Миколаївській області» та «200 років Миколаївській астрономічній обсерваторії».

“Ольвія”

Пам’ятна монета «Ольвія» присвячена історичній пам’ятці Миколаївщини та відноситься до колекційної серії «Пам’ятки давніх культур України». Унікальність монети в тому, що вона виготовлена із цінних металів – золота і срібла, введена в обіг у 2000 році.

Ольвія славилась своїм карбуванням монет, адже саме ольвіополіти створювали «борисфенчиків» (монети у вигляді дельфінів), а також монети із зображенням давньогрецької богині Афіни.

На аверсі цієї монети по центру внутрішнього кола зображено колесо, яке означає прадавню історію міста-колонії. На ньому знаходиться орел – символ мужності, під ним змія – знак мудрості. На зовнішньому колі розташовано рельєфне зображення давньогрецького гончара, що символізує традиційне ольвійське мистецтво, а також жінок з дітьми біля грецької колони як оберігу сімейних традицій. На реверсі у центрі знаходиться зображення типової ольвійської монети, а також фрагменти сцен з історичної спадщини Ольвії.

“120 років Миколаївському зоопарку”

У 2001 році Миколаївський зоопарк відсвяткував своє 100-річчя, а нещодавно – 120-річчя. Він був створений у 1901 році міським головою М.П. Леонтовичем у вигляді звичайного Акваріуму. Вже з перших днів існування він став відомим не тільки на теренах міста, а й в Європі. Сьогодні Миколаївський зоопарк є членом Європейської Асоціації Зоопарків і Акваріумів (EAZA). З нагоди 100-річного ювілею була випущена монета номіналом 2 гривні, виготовлена з нейзильберу – сплаву міді, нікелю та цинку.

Центральну частину аверсу монети прикрашає скульптура «Мауглі та Багіра», що стала символом найкращого зоопарку України (автор: заслужений художник України І.В. Макушина). Також зображено Державний герб України, над яким розташований рік карбування монети, а навколо зазначено номінал та назву країни. На реверсі зображені представники фауни, яких можна побачити у колекції нашого зоопарку.

“220 років Миколаєву”

У 2009 році місто корабелів Миколаїв відзначив свій 220-річний ювілей. Саме цій даті була присвячена ювілейна монета номіналом 5 гривень, яка виготовлена із нейзильберу.

На аверсі її зображено Варварівський міст, який був побудований за сучасним проєктом. На передньому плані відкарбований якір – символ кораблебудування і морської справи, на другому плані – крейсер, який символізує військове суднобудування. На реверсі викарбовано будівлю Миколаївської астрономічної обсерваторії, яка є однією з найстаріших у Європі та занесена у 2007 році до Попереднього списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. На передньому плані зображений перший побудований на Миколаївській верфі корабель «Святий Миколай» – символ історії суднобудування міста. Також – будинок штабу Головнокомандувача Чорноморським флотом (зараз Миколаївський музей суднобудування і флоту).

“75 років Миколаївській області”

У 2012 році благодатному краю корабелів, виноробів, машинобудівників і хліборобів виповнилося 75 років з дня заснування. З нагоди ювілею була випущена монета номіналом 5 гривень, виготовлена із нікелевого сплаву.

На аверсі монети зображено амфору з античною монетою – символ стародавньої історії та археології. Адже на Миколаївщині розташовані такі історичні пам’ятки, як городище кімерійців «Дикий сад», археологічний парк «Ольвія», пам’ятка археології острів Березань та інші. Зображення судна символізує судноплавство і суднобудування, адже на території Миколаєва знаходяться декілька портів та суднобудівних заводів. Прикрашає аверс пишний букет із соняшників, стиглого винограду і пшениці. Це означає, що славетна Миколаївська область посідає почесне місце у сфері сільського господарства України. На реверсі зображено герб Миколаївської області.

“200 років Миколаївській астрономічній обсерваторіі”

У 2021 році було випущено ювілейну монету «200 років Миколаївській астрономічній обсерваторії» номіналом 5 гривень, виготовлену із нейзильберу.

На аверсі монети зображено стилізований космічний фрагмент планети Земля, в центральній частині якої розташована історична будівля Миколаївської астрономічної обсерваторії. Угорі розміщені малий Державний герб України, рік випуску та назва країни-емітента монети. В нижній частині зазначено її номінал. На реверсі зображено стилізовані астрономічні інструменти та роки «1821» і «2021». Ліворуч розташований фрагмент центральної частини Миколаївської астрономічної обсерваторії з її координатами, які визначив перший директор обсерваторії Карл фон Кнорре, а праворуч – силует секстанта – оптичного приладу. Навколо центральної композиції зроблено напис з назвою монети.

Таким чином, завдяки нумізматиці, Миколаївська область має ще одну прекрасну можливість налагодити міжнародні інвестиційні зв’язки на ринку послуг туристичної індустрії. Якщо українські історико-культурні пам’ятки зображаються на ювілейних і пам’ятних монетах, то це є популяризацією туристичної індустрії держави. Адже кожний турист спочатку вивчає місцевість на матеріалі для колекціонування, а вже потім відвідує її та інвестує у її розвиток.

Артем Кривцов, голова правління ГО «Молодіжний центр наукової діяльності».