Користь сирів: чому треба додати до раціону молочні продукти

11:46

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Сир — це молочний продукт, що виготовлено за технологією зброджування. Молоко сквашують, після чого здобувають напівтверду масу, що надалі будуть обробляти й доводити до дозрівання. Вигадано понад сотню різновидів сирів, що виробляються у всьому світі. Цей продукт є складовою майже усіх національних кухонь. Сири мають різний ступінь твердості, смак, аромат, відсоток жирності. Сироваріння відоме з давніх часів, тобто відколи люди стали діставати молоко від тварин.

Сир дуже калорійний продукт, тому вживати його потрібно в обмеженій кількості. Але відмовлятись від нього не варто. Будь-які види сирів, зокрема й вершкові сири — незамінне джерело кальцію та корисних амінокислот. В онлайн-супермаркеті Новус є популярні крем-сир, рікотта, та безлактозні сири, що стануть ідеальним сніданком у поєднанні з тостами.

Поєднання продуктів: із чим їсти сир

Калорійні сири добре насичують, мають приємні смаки та можуть бути інгредієнтами багатьох страв. Також різноманітні пікантні сири стануть окрасою святкового столу. Сир — ідеальна закуска для білих і червоних сухих вин. З якими продуктами корисно поєднувати сири:

 

  • Розсільний вид сирів, до яких належить фета чи моцарелла, їдять з овочами. Салат із помідорами, зеленню та молодим сиром — слушна вечеря для тих, хто слідкує за фігурою та здоров’ям.
  • До сирів із пліснявою — камамбер чи брі, пасують фрукти. Вони поєднуються з полуницею, чорницею, смородиною чи виноградом.
  • Витримані сири стануть парою для будь-яких горіхів.
  • Для бутербродів використовують м’які вершкові сири, або ж такі різновиди, як голландський чи маасдам.

 

Сири — це продукти, що містять кальцій, калій та магній. Ці елементи потрібні для нормального функціонування серцево-судинної системи. Важливо, що у всіх видах сирів є триптофан — речовина для вироблення серотоніну — природного заспокійливого.

Різновиди сирів

Сир має велику концентрацію білків та жирів, це робить його дуже поживним. Молочний білок добре засвоюється, тому навіть невелика кількість сиру в раціоні надає енергії. За смаками кожен може вибрати для себе улюблений вид сиру:

 

  • Вершковий — м’який пастоподібний продукт, що намазують на хліб, лаваш. Добре поєднується з червоними сортами риби.
  • Сулугуні — щільний солоний сир, що пасує до страв грузинської кухні.
  • Брі — м’який сир французького походження з білою пліснявою, має пікантний смак.
  • Пармезан — італійський сир із крихкою структурою молочний продукт, що підійде людям із порушеннями травлення.
  • Маскарпоне — вершковий сир,  що використовують для приготування десертів.

 

В українських традиціях виробляють бринзу, вурду та домашній сир. Ці молочні продукти дарують користь, гарний смак та урізноманітнюють раціон.