Картина миколаївської художниці Аграфени “Реквієм” демонструється в музеї ім. В. Верещагіна

21:42

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

“5 квітня в нашому художньому музеї ім. Василя Верещагіна відбувся захід з нагоди першої річниці трагедії бомбардування будівлі Миколаївської обласної військової адміністрації. Присутні вшанували пам‘ять загиблих хвилиною мовчання та першими побачили картину миколаївської художниці Аграфени Гандзюк «Реквієм», що увічнює трагічні події нашого міста, які сталися 29 березня 2022 року”, – розповіли співробітники музею.

Рік тому художниця була настільки вражена цією жорстокою ворожою атакою, в результаті якої загинули 37 безвинних миколаївців, що фактично  відразу (ще стояла навкруги пилюка від розбитого каміння, не вщухав дим) прийшла на майданчик біля будівлі, бо мала мету – написати картину, перенести на полотно жахіття війни, викласти свій біль.

– Композиційно картина дуже добре вибудована, емоційно має дуже сильний вплив на глядача. Кінь, якого ми бачимо на передньому плані, – це символ мирної працьовитої істоти. На його очах – чорна пов’язка, він не може, не хоче бачити цей жах, – прокоментував директор музею Сергій Росляков.

На презентації городянам нагадали про картину “Герніка” Пабло Пікассо, написану у 1937 році, яка перегукується з сучасним твором Аграфени. Приводом, що спонукав Пікассо написати картину, послужило бомбардування нацистами невеликого містечка в Іспанії під назвою Герніка. У цьому місті художник ніколи не бував, але загибель містечка вразила художника. І він створив полотно, яке стало найвідомішою антивоєнною картиною у світі, – так суб’єктивні асоціації виявилися переконливішими за документальну фотографію.

Проводячи аналогії між двома картинами, миколаївські мистецтвознавці звернули увагу на схожість деяких символів. По-перше, кінь… але ця тварина кричить від болю, гине на картині Пікассо. Проте в уявленні Аграфени її кінь – мовчазний, безневинний, розгублений, і все ж таки – уособлення життя.

Крихітна біла квітка у Пікассо – символ відродження. На картині Аграфени – кущик чорного реп’яха як символ суму, символ жалоби.

Створюючи свою роботу, художниця не зверталась за натхненням до Пікассо чи інших митців. Свій твір вона робила серцем і душею.

Картину в музеї можна побачити до кінця тижня.