Домашні ікони залишили квартири та вирушили на виставку до музею

21:00

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Домашние иконы, новости, выставка, музей, культура,Домашні ікони, новини, виставка, музей, культура

– Виставка «Українська домашня ікона» унікальна. На ній представлено понад 200 ікон із приватних колекцій наших городян. Тема домашньої ікони дуже важлива, бо переносить нас у традиційний світ християнської культури міста та села України. У селах, наприклад, завжди був у правому кутку хати так званий «красний кут», де розміщували ікони та лампадки, ставили свічки. Цей своєрідний маленький домашній іконостас прикрашали рушниками і квітами. Таким чином люди могли молитися – не лише у храмі, а й вдома звернутися до Бога.

Так починається наша бесіда із Сергієм Росляковим – директором Миколаївського художнього музею ім. В.В. Верещагіна, який розповідає про виставку. Традиція домашньої ікони – дуже давня, йде фактично з античності, як у будинках ставили ритуальні вівтарі.

Святий Миколай

Ікони на виставці згруповані тематично. Тих, які показують нам образ Богородиці, – кілька десятків. Тут можна побачити різні типи ікон із зображенням лику Божої Матері. Ось «Знамення» – Богородиця з піднятими та розкинутими в молитві руками. Ось «Одигітрія» – Богородиця тримає на руках Немовля, а Він благословляє віруючих правою рукою. «Елеуса» означає «розчулення» – Богоматір з Немовлям, яке притулилося до неї щокою. У календарі Російської православної церкви згадується близько 260 ікон Богородиці: Іверська, Казанська, Володимирська та інші. У чому їх особливості розповідають екскурсоводи музею. Цікаві «тематичні добірки» ікон «Неопалима купина» та «Покров Пресвятої Богородиці».

Досить великий розділ присвячений святому Миколаю, причому Зимовому. Ми побачимо класичне його зображення – у митрі та з книжкою в руках.

– На виставці є класичні ікони, які створені у іконописних майстернях українських соборів. Але є і створені майстрами-самоуками – у таких роботах пропорції при зображенні святих неправильні, проте цей непрофесіоналізм ніяк не применшує переваг ікон – написані вони щиро, зворушливо, з душею, – зазначає Сергій Миколайович.

У музейному залі представлений майже весь «пантеон» християнських святих. Христос Вседержитель, свята Трійця – Бог Отець, Бог Син і Бог Дух Святий, архангели Михайло і Гавриїл, Георгій Побідоносець, Пантелеїмон Цілитель, Мученик Іоан Воїн, Іоан Златоуст, преподобний Серафим Саровський… Богородиці.

У колекції нашого музею ім. В.В. Верещагіна зберігаються два-три десятки українських ікон. Але на цій виставці їх не показують. Акцент зроблено саме на «домашній» іконі».

Пресвята Богородиця

Відкриття виставки, безумовно, є неординарною подією для нашого міста. По-перше, подібна експозиція була представлена ​​в художньому музеї далекого 1989 року і приурочена до тисячоліття Хрещення Русі-України, тобто понад 30 років тому. Тоді було виставлено також понад 200 ікон. Коли ми побачимо такий ексклюзив наступного разу – невідомо. А оскільки «Домашня ікона» експонуватиметься протягом усього січня 2022 року – городяни запрошуються до музею.

До речі, це «виставка з продовженням». Миколаївські колекціонери, побачивши красу та велич експозиції, вирішили «додати» до неї та інші цікаві ікони.

– У музейних вітринах ми показуємо також похідні ікони – вони відливались здебільшого у металі, як правило, у бронзі. Невеликі іконки, як хрестик, носили на тілі чи кишені. Клали у валізку і брали їх із собою в подорож або у військовий похід. Це міг бути навіть цілий складень – маленька стулчаста іконка, що складається як книга, – розповів Сергій Росляков.

Ось така незвична виставка. А ще значущість її в тому, що всі ікони не лише освячені, а й намолені. Кожна їх вносить свою частинку створення у залі атмосфери святості.

– Ми поважаємо газети та сайти, які розповіли про нашу виставку, показали ікони в Інтернеті, та все-таки запрошуємо городян прийти до музейної зали. Живе спілкування з твором мистецтва нічим замінити не можна. Ви бачите правильно фарби, ви знаходитесь на місці художника – там, де він стояв, малюючи образ… ви можете відчути себе творцем, – каже Сергій Росляков.

У рамках виставки відбулася цікава подія. Напередодні святкування Дня святого Миколая до музею прийшли учні художньої школи на чолі з директором Євгенією Кручиніною. Вони принесли з собою аркуші паперу та фарби. У музейному залі поставили столи, і молоді художники сіли писати портрети святого Миколая «з натури». Вийшло дуже здорово.

Творчому процесу передувала бесіда – Сергій Миколайович розповів хлопцям про житті та добрі дії святого Миколая, познайомив їх з особливостями ікон. Найкращі роботи музейники виставили на огляд городян – у музейних вікнах.

Наталя Христова.
Фото автора.