День масштабних кадрових рішень в Україні

13:07

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

24 січня 2023 року в Україні став днем масштабних кадрових рішень. Посад позбулися заступник голови Офісу президента, низка голів обласних адміністрацій та заступників міністрів, а також один заступник генерального прокурора.

Причиною звільнення більшості з них стали корупційні скандали і розслідування їх Національним антикорупційним бюро.

Найсуттєвішим звільненням стала відставка заступника голови Офісу президента Кирила Тимошенка – останнього чиновника, який прийшов в ОП разом з колишнім головою офісу Андрієм Богданом.

В ОП Тимошенко відповідав за “Велике будівництво” і координацію з головами обласних адміністрацій і патанням гуманітарної допомоги в регіонах.

Слідом за Тимошенком Президент Володимир Зеленський звільнив голів обласних адміністрацій Херсонської, Дніпропетровської, Сумської, Запорізької та Київської областей.

Зокрема, звільнено Ярослава Янушевича з посади голови Херсонської обласної державної адміністрації, Валентина Резніченка – з посади голови Дніпропетровсьої ОДА, Олександра Старуха – з посади голови Запорізької ОДА, Дмитра Живицького – з посади голови Сумської ОДА, Олексія Кулебу – з посади голови Київської ОДА.

Перші троє були в команді Тимошенка. Останній зі списку – Кулеба зайняв крісло Тимошенка в ОП.

Призначення колишнього голови Київської ОДА відбулося за сприяння голови ОП Андрія Єрмака, який мав складні стосунки з Тимошенком.

Натягнуті відносини у Тимошенка були і з віце прем’єром з відновлення, міністром регіонального розвитку та інфраструктури Олександром Кубраковим, який отримав посаду за протекцією Єрмака.

Останні місяці Тимошенка і наближених до нього колишніх голів Дніпропетровської та Запорізької ОДА супроводжували корупційні скандали.

В жовтні стало відомо, що Тимошенко використовує в якості службового позашляхових Chevrolet Tahoe, який американська компанія General Motors передала Україні для вивезення людей з зони бойових дій.

Потім журналісти встановили, що заступник голови ОП ще влітку 2022 року почав використовувати новий автомобіль Porsche Taycan 2021 року вартістю близько $100 тисяч та жити у елітному особняку, який належить відомому забудовнику Ігорю Ніконову.

А пов’язана із Тимошенком фірма в кінці минулого року отримала 120 млн грн на телемарафон.

Водночас голова Дніпропетровської ОДА Валентин Резніченко, який в своїй роботі орієнтувався на Тимошенко, був звинувачений у корупції.

Мова про ТОВ “Будінвест інжиніринг”, яка отримує дорожні підряди в області з 2017 року коли обладміністрацію вперше очолив Резніченко. За даними системи Spending, пік заробітків на ремонтах доріг припав на 2021-2022 роки, коли Резніченко вдруге очолив ОДА, а його радник Юрій Голик став консультантом “Великого будівництва”. 2 листопада 2022 року компанія отримала 1,5 млрд грн на ремонт і експлуатацію доріг у регіоні.

19 грудня ТОВ “Будінвест інжиніринг” отримав від Дніпропетровської ОВА підряд на експлуатаційне утримання доріг області вартістю 16,6 млн грн.

А в січні 2022 року, перед самим звільнення Резніченка, департамент житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської ОДА уклав угоду із ТОВ “Будінвест інжиніринг” на утримання автомобільних доріг місцевого значення за 100 мільйонів гривень.

Засновницею фірми до останнього часу була Яна Хланта – фітнес-тренерка та близька подруга Резніченка.

9 листопада 2022 року Яна Хланта вийшла зі складу засновників, зараз основним власником фірми є Павло Чухно. Це віцепрезидент спортклубу “Прометей”. Президентом клубу є давній знайомий Резніченка Володимир Дубинський. Він та його брат Леонід розшукуються у США за шахрайство.

Справою з отриманням підрядів фірмою наближеною до Резніченка, зайнялося НАБУ.

Наприкінці грудня минулого року детективи НАБУ провели серію обшуків у Дніпрі у фігурантів кримінальної справи, пов’язаної із “Великим будівництвом”, серед яких – Резніченко. Також обшуки провели у підрядників ОВА – у приміщеннях фірми “Будінвест інжиніринг”, на виробничих підприємствах та у пов’язаних осіб компанії.

Звільнений очільник Запорізької ОДА Олександр Старух також пов’язаний із корупційним скандалом.

В серпні 2022 року НАБУ з контррозвідкою СБУ провели 20 обшуків у Запорізькій міській раді, Запорізькій обласній військовій адміністрації, у складських приміщеннях та за адресами проживання осіб, які ймовірно причетні до розкрадання гумдопомоги.

Низка чиновників, в тому числі Старух, його заступник Злата Некрасова, депутат Запорізької обласної ради Віктор Щербина та секретар Запорізької міської ради Анатолій Куртєв, підозрювалася в розкраданні гуманітарної допомоги в промислових масштабах і перепродажі її через торгівельні мережі.

В жовтні НАБУ провело обшуки в радниці Тимошенка – Олени Симоненко.

За даними УП, обшуки проводилися в рамках розслідування зловживань, пов’язаних із розподіленням гуманітарної допомоги.

Одній цій справі так і не дали ходу нібито через брак доказів.