У вівторок, 28 лютого, у кількох регіонах Росії сталася серія інцидентів і вибухів, пов’язаних з появою чи атаками безпілотних літальних апаратів (БПЛА).
Йдеться про такі інциденти:
Краснодарський край РФ: у місті Туапсе сталася велика пожежа на нафтобазі Роснафти. За попередніми даними, на її території вибухнули два дрони. Російські ЗМІ та Телеграм-канали повідомили, що пошкодження отримала бойлерна, на місці виявлено дві вирви глибиною півтора метра (за деякими даних, приблизно в 100 метрах від нафтосховища). А за даними видання Astra, за 30 метрів від місця вибухів розташована казарма з військовими Міноборони РФ.
Санкт-Петербург: у першій половині дня над містом на кілька годин закрили повітряний простір через невідомий об’єкт у небі. У Санкт-Петербурзі ввели план Килим (Ковер), який оголошують «при незаконному перетині кордону, а також при появі у повітряному просторі невідомих об’єктів». У повітря над містом підняли російські винищувачі (імовірно Су-35 і МіГ-31), а цивільні рейси перевели в «зону очікування». Місцевий аеропорт Пулково деякий час не приймав та не відправляв літаки, повітряний простір був закритий у радіусі 200 км. Російський Телеграм-канал 112 повідомив, що об’єкт, який спровокував переполох, був «схожий на великий безпілотник».
Підмосков’я: безпілотник упав поряд з об’єктом Газпрому в Коломенському районі. За даними російських Телеграм-каналів, БПЛА виявили за 10 метрів від забору газової компресорної станції. Внаслідок падіння дрону вибуху нібито не сталося.
Республіка Адигея: місцева влада повідомила про падіння «невстановленого літального апарату». Падіння було зафіксовано в районі селища Нове Гіагінського району.
Брянська область: безпілотники пошкодили вежу пункту спостереження ФСБ. За даними Телеграм-каналу ASTRA, інцидент стався ще вчора вранці, 27 лютого. Три безпілотники атакували пункт технічного спостереження прикордонного управління ФСБ у Сівському районі регіону. Вишку було виведено з ладу.
Крім того, сьогодні, 28 лютого, сьогодні над Суражським районом області був збитий ще один безпілотник, повідомив губернатор Брянської області Олександр Богомаз. Він стверджує, що безпілотник був українським, а постраждалих та руйнувань нібито немає.
Бєлгородська область: У Бєлгороді ще напередодні ввечері місцева влада заявила про виявлення уламків трьох БПЛА. Повідомлялося про вибиті вікна та пошкоджені автомобілі внаслідок ймовірного падіння безпілотників.
Політичний оглядач групи Інформаційний спротив Олександр Коваленко в інтерв’ю NV заявив, що не можна бути на 100% впевненими, що за сьогоднішніми інцидентами в Росії стоять українські безпілотники. Есперт звернув увагу на те, що жодна офіційна посадова особа, яка має відповідні повноваження, не зробила офіційної заяви, що Україна може мати стосунок до всіх цих інцидентів. Також експерт припускає, що вибухи, які сталися на нафтобазі в Туапсе, можуть бути наслідками техногенної деградації російської нафтової інфраструктури. Він наголосив на тому, що відстань від нафтобази в Туапсе до найближчої позиції Збройних сил України значно більша 400 км.
«Виходить, що БПЛА пролетіли через тимчасово окуповані території й через повітряний простір самої РФ, — розмірковує експерт. — То виникає запитання: а де в такому разі була російська ППО, якій немає аналогів у світі?», — сказав Коваленко.
Щодо інциденту в Санкт-Петербурзі, який лежить за 800 км від кордону з Україною, то тут, за словами оглядача, річ у тому, що росіяни нині перебувають у стані поступової, але щораз більшої паніки.
«Я не відкидаю, що по регіонам Росії зростатиме саме така параноя, і якийсь цивільний дрон сприйматимуть за ударний, оголошуватиметься повітряна тривога, лунатимуть сирени», — прогнозує розвиток ситуації в РФ Коваленко.
Він робить висновок, що для України це вигідно, оскільки росіяни вразливі й можуть таким чином реагувати навіть на те, що не несе реальної загрози, і при цьому не помічати загрози реальної.
Знімки наслідків ударів по нафтобазі з’явилися в Telegram-каналі Мій Туапсе. На них видно, що деякі будівлі зазнали серйозних пошкоджень.
При цьому на фото не зафіксовано розливу нафти або пошкоджених резервуарів.
Також російські ЗМІ опублікували фото безпілотника, який впав у Московській області. Як повідомляє Baza, його знайшли близько 11:00 у районі газокомпресорної станції компанії у Коломенському районі. За попередньою інформацією, вибуху після падіння не було.
Після того, як «невідомий літаючий об’єкт» був помічений у небі над аеропортом Пулково у Санкт-Петербурзі, влада РФ вирішила перекрити небо і оголосити там план «Ковер».
У соцмережах миттєво відреагували мемами на спроби петербуржців сховатися “під ковром” та поспішили поділитися своїми припущеннями щодо того, що це взагалі може означати, і чи здатен він захистити російську територію від подальших атак.
Після повідомлень російських ЗМІ про невідомий об’єкт, схожий на БПЛА, та закриття неба над містом російське Міноборони заявило, що військові РФ «провели в Західній зоні відповідальності тренування з ППО разом із цивільними органами управління».
«Черговими силами ППО відпрацьовано питання виявлення, перехоплення та ідентифікації ймовірної цілі порушника, а також взаємодія з екстреними службами та силовими відомствами при виникненні надзвичайної ситуації», — стверджують у відомстві. Там заявили, що в навчаннях були задіяні винищувачі, які здійснили вильоти «для відпрацювання питань перехоплення та ідентифікації умовної цілі порушника».
Водночас, українські хакери з угруповання NLB заявили про злам найбільшого російського банку — Сбербанку.
У Кремлі не змогли предметно прокоментувати закриття повітряного простору в Санкт-Петербурзі. Спікер Кремля Дмитро Пєсков заявив, що у Кремлі не коментують ситуацію із закриттям повітряного простору в Санкт-Петербурзі. Він закликав дочекатися повідомлень авіаційної влади РФ та російських військових. Водночас Пєсков запевнив, що Володимир Путін отримує повну інформацію про інцидент.
У РФ ефір телеканалів та радіостанцій перервало повідомлення про «загрозу ракетного удару». «Увага, увага, оголошується повітряна тривога! Всім пройти в укриття. Увага, увага, загроза ракетного удару!», — оголосив жіночий голос в ефірі російських радіо та телеканалів. На екранах телевізорів попередження супроводжувалося також відповідним знаком, що закликає сховатися у бомбосховищі.