Декілька європейських лідерів вважають, що витоки в газопроводах “Північний потік” у Балтійському морі були навмисними

12:11

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Як повідомлялося, у ніч проти 26 вересня диспетчер берегового майданчика “Північного потоку-2” зафіксував різке падіння тиску в трубопроводі. Крім того, витік газу зафіксований з обох ниток першого “Північного потоку” – у винятковій економічній зоні Данії на північний схід від острова Борнхольм.

Що відомо на цей час.

Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель висловив стурбованість інцидентами на гілках російських газопроводів “Північний потік” та зазначив, що це не могло бути випадковістю.

Борель від імені блоку висловив глибоке занепокоєння з приводу пошкоджень, завданих обом “Північним потокам”, та можливих наслідків для безпеки судноплавства та навколишнього середовища.

“Ці інциденти – не випадковий збіг і впливають на всіх нас. Вся наявна інформація вказує на те, що витоки стали наслідком навмисних дій. Ми підтримаємо будь-яке розслідування, спрямоване на встановлення повної картини того, що і чому сталося, і робитимемо подальші кроки підвищення нашої стійкості у сфері енергобезпеки. Будь-яке навмисне завдання шкоди європейській енергетичній інфраструктурі абсолютно неприйнятне і отримає жорстку та об’єднану відповідь”, – заявив головний дипломат ЄС.

Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн назвала витік саботажем, зазначивши, що будь-яке навмисне пошкодження європейської енергетичної інфраструктури спричинить рішучу відповідь. Про це вона написала у Twitter.

Декілька європейських лідерів висловилися про те, що витоки в газопроводах “Північний потік” поблизу датського острова Борнхольм у Балтійському морі були навмисними.

Таку заяву у вівторок, 27 вересня, зробила прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен. Шведський прем’єр Магдалена Андерссон дотримується такої самої думки та вважає, що інцидент, ймовірно, був навмисною дією.

У Росії також виключають можливість саботажу.

Оператор “Північного потоку”, компанія Nord Stream AG, у документах з безпеки, опублікованих ще до повідомлень про витоки, заявила, що ймовірність виникнення неполадки відповідає приблизно “одному пошкодженню у 100 тисяч років”.

Напередодні представники Шведської національної сейсмологічної мережі (SNSN) заявили, що зафіксували два вибухи біля газопроводу “Північний потік”. Перший був відзначений у понеділок о 2:03 за місцевим часом, другий — через 17 годин після першого.

За даними SNSN, магнітуда одного із підземних вибухів склала 2,3 бали. Повідомлялося, що в цьому районі зазвичай нечасто проводяться військові навчання.

За даними німецького дослідницького центру GFZ, у той же час спостерігалися поштовхи поблизу датського острова Борнхольм, поряд із місцем передбачуваних пошкоджень газопроводу.

За попередньою інформацією, ширина кола витоку сягає кількох сотень метрів.

Незважаючи на те, що “Північний потік-2” так і не було введено в експлуатацію, його встигли заповнити 300 млн. кубометрів газу – за кілька днів до того, як Німеччина скасувала запуск.