Через війну на Миколаївщині пошкоджені понад сто об’єктів культури

8:08

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

У Миколаївській області станом на 11 жовтня через військові дії пошкоджені 116 об’єктів культурної інфраструктури, із них — 22 пам’ятки національного та місцевого значення, 51 культова споруда. У відновленні перевагу надають об’єктам культурної спадщини.

Про це в ефірі “Суспільне. Спротив” розповіла начальниця управління культури, національностей та релігій Миколаївської обласної військової адміністрації Олена Буберенко.

За словами Буберенко, внаслідок російських обстрілів в області 16 закладів культури зруйновані вщент, дві пам’ятки — одна пам’ятка монументального мистецтва, одна пам’ятка історії, п’ять культових споруд.

“Із 20 об’єктів, що потребували першочергових заходів з ліквідації наслідків обстрілів росіян, вже вжили майже на всіх, крім трьох. Вони зазнали більших пошкоджень і на них потрібні суттєві роботи, комплексна реставрація”, — сказала посадовиця.

Відповідно до законодавства, каже Олена Буберенко, першочергові заходи з ліквідації наслідків вживають власники. Але з обласного бюджету станом на 11 жовтня виділили майже 22 мільйони гривень на відновлення закладів культури обласного підпорядкування.

“Відновлені три заклади — Обласний палац культури, Миколаївський фаховий коледж музичного мистецтва та Миколаївський обласний краєзнавчий музей, що розташований в пам’ятці архітектури національного значення “Старофлотські казарми”. Тривають роботи ще на одному об’єкті, що є пам’яткою архітектури місцевого значення — Театр Монте. Розробляють проєктну документацію на Миколаївський фаховий коледж культури й мистецтв, де був дах пошкоджений”, — говорить Олена Буберенко.

Два об’єкти — Миколаївська гімназія імені Миколи Аркаса та Миколаївський міський палац культури “Корабельний”, що зазнали дуже суттєвих руйнувань, плануємо відновити за допомогою міжнародних партнерів. Країна Данія вже розглядає ці об’єкти щодо допомоги у відновленні.

“Ще влітку 2022 року евакуювали за межі Миколаївської області всі культурні цінності з обласних музеїв, також з музеїв Баштанської, Очаківської громад. І будуть зберігатися у сховищах до кінця дії воєнного стану. Рідкісні видання бібліотек також законсервовані, у безпечних місцях. У нас майже зруйноване приміщення Миколаївського обласного центру народної творчості та культурно-освітньої роботи, там пошкоджена й техніка. На сьогодні ми маємо гроші, щоб відновити обладнання і забезпечити роботу закладу”, — зазначила начальниця управління культури.