Біженці розповіли, чи повертатимуться в Україну: чого чекати і як це вплине на кожного

14:06

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Понад 4,5 млн українців перебувають за кордоном у статусі біженців. Більшість із них – у Польщі. Від того, чи повернуться вони додому, залежить майбутнє України. Без повернення біженців вкрай складно відновити економіку та реалізувати план Маршалла для країни.

Про те, чи повертатимуться додому українці та які є загрози, пише OBOZREVATEL.

Половина українців не повернеться після війни додому: чому та які настрої

Половина біженців з України не збирається залишати Польщу одразу після закінчення війни, йдеться в результатах соціологічного дослідження EWL, яке є у розпорядженні OBOZREVATEL. Лише 31% українців заявили, що готові одразу повернутися додому. 16% нічого не планують, 45% – не планують повертатися одразу, решта пов’язує своє майбутнє з Польщею.

“Більша частина біженців після закінчення війни чекатиме ще деякий час, щоб остаточно переконатися, що в Україні безпечно і чи варто повертатися. Крім того, більшість біженців, а саме 84%, знайшли роботу, влаштували дітей у садки та школи, відкрили свій бізнес та здобувають у Польщі освіту. Дехто вже створив сім’ю, деяким нікуди їхати через розбомблені будинки”, – пояснюють в агентстві.

У Польщі перебуває близько 2,3 млн українців, половина з них приїхала ще до 24 лютого 2022-го. Поляки створили всі умови для українців: допустили їх до ринку праці, дозволили безкоштовно здобувати освіту, надали житло, соціальні виплати. На підтримку українських біженців витратили 3,5 млрд євро.

Це величезна сума. Але, з іншого боку, українські біженці швидко адаптувалися, вісім із десяти людей уже знайшли роботу. Як результат: біженці заплатили 10 млрд євро податків та повністю компенсували витрати на свою підтримку. Середня зарплата в Польщі в кілька разів вища за українську, за повного робочого дня українці можуть заробляти близько 29 тис. грн на місяць.

“Для молодої людини можна легко знайти роботу на 50 тис. грн. Дівчатам складніше, менше вакансій. Але ось у мене знайома влаштувалася в ресторан на 39 тис. грн, якщо перевести зі злотих. Моя невістка працює на консервному заводі і стабільно отримує 40-46 тис. грн”, – розповідає українка Ольга.

В Україні в неї залишився чоловік, який продовжує працювати і допомагає літнім батькам. Ольга каже: багато її подруг уже забрали своїх чоловіків до Польщі, перетин кордону з підробленими волонтерськими документами коштує близько 1 тис. євро.

“У мене онуку п’ять років. Я його в дитячий садок відводжу, забираю. Якщо не забрати вчасно, то доведеться платити за перебування в садочку. А невістка працює. Так онук мій за рік вивчив польську. У нього тепер три мови: українська, польська та російська”, – розповідає українка.

Як розповіли у Gremi Personal, історії про те, як українцям складно знайти роботу в Польщі, – міф. Опитування підтверджують, що більшість охочих знаходять собі роботу вже в перший місяць пошуку. Як зазначила представниця компанії Ганна Джоболда, бізнес у Польщі конкурує не лише за українців на низькокваліфіковані роботи, а й готовий наймати фахівців, які мають високі професійні навички. Якщо українець встиг вивчити польську мову, фактично він може конкурувати на ринку праці на рівні з громадянами Польщі.

Українці потрібні полякам, а Україна втрачає мільярди

Українці у травні-грудні 2022 року за допомогою карток витратили за кордоном 361,4 млрд грн (у сім разів більше за аналогічний показник 2021-го). Якщо раніше заробітчани переказували своїм сім’ям суму, яка перевищувала обсяг прямих іноземних інвестицій, то тепер обсяг виведених коштів злетів.

Частина українців продовжує працювати віддалено і при цьому жити та витрачати свої кошти за кордоном. Крім того, українські чоловіки відправляють своїм сім’ям, які як біженці перебувають за кордоном, матеріальну допомогу (її обсяг обмежений постановою НБУ).

Головний демограф України Елла Лібанова на одній із конференцій заявила: є загроза, що українки з дітьми не повернуться додому, а після закінчення війни заберуть за кордон чоловіків. Це може стати значним ударом по демографічній ситуації у країні.

Головне питання – у безпеці. Якщо війна не закінчиться, а перейде в заморожений стан, Україна ризикує втратити можливість отримувати інвестиції, а також залишитись без частини населення.

“Поки не буде безпеки, складно сподіватися, що багато біженців повернуться в Україну. Безпека – головне. Інший чинник – яка буде економічна ситуація. Є гостра проблема з житлом. Так, як ми бачимо, українці до свого житла прив’язані, і лише наші війська звільняють територію – люди вже хочуть повернутись. Але якщо знищено житло, нікуди повертатися”, – розповідає демограф Людмила Слюсар.

З іншого боку, повернення близько 4,5 млн українських біженців, які встигли отримати досвід у розвинених країнах ЄС, США, Канаді, може стати поштовхом для реалізації реформ усередині країни, економічної стабілізації та швидкого відновлення України.