Бездомна філармонія: географія поневірянь

Концерт 2016 року в Каштановому сквері з назвою «Бездомна музика»

19:04

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

филармония, Николаев, музыка, культура, Миколаїв, філармонія, музика,

Вони давно вже називають себе «бременськими музиками». Тому що, починаючи з 1983 року, життя Миколаївської філармонії проходить «на колесах». У артистів немає власного концертного залу, власних приміщень для репетицій та зберігання інструментів, вони змушені жити та виступати у приміщеннях орендованих. Ось уже майже 40 років колектив філармонії та глядачі-миколаївці перебувають у очікуванні, коли нарешті храм музики здобуде постійну прописку.

Колись свій дім у філармонії був – на розі Соборної та Нікольської. Кажуть, акустика там була чудова. Його знесли у 1983 році та побудували на цьому місці багатоповерхівку для партійних функціонерів. Очевидці розповідали: коли валили стіни, у них можна було побачити вмуровані між камінням пляшки – для покращення акустичних можливостей.

Проект філармонії у Каштановому сквері

Стару філармонію радянська влада зруйнувала і пообіцяла побудувати нову – у Каштановому сквері. І навіть проект її було створено. Але – щось пішло не так, розпався «Союз нєрушимий рєспублік свободних», і замість нової будівлі у незалежній Україні храм музичного мистецтва отримав у користування будівлю на 9-й Слобідській, де раніше розміщувалися майстерні ПТУ. Цілком непридатні для «філармонічної специфіки» приміщення відремонтували та пристосували для репетицій. Не тільки людям, а й інструментам було дуже незатишно та погано у похмурих, сирих стінах ПТУ. Концерти проводили в орендованих залах – виїжджали автобусами, скрипки-віолончелі-гітари-балалайки везли із собою. А старий пристосований будинок на 9-й тим часом руйнувався.

Коли терпіти стало вже зовсім несила – обласна влада почала шукати для філармонії нове приміщення. Варіантів та пропозицій було багато: недобудований на той час ДК заводу ім. 61 комунара (тепер – Сіті-центр); покинутий Будинок офіцерів флоту (ДОФ); кінотеатр ім. Ілліча (тепер – нічний клуб «Монарх»); кінотеатр «Іскра», що припинив роботу; потребуючий ремонту Будинок культури Миколаївського коледжу транспортної інфраструктури (ДК залізничників) та нарешті Будинок культури будівельників, який став притулком філармонії в минулі 6 років (з 2016 року).

Сьогодні філармонія «мешкає» у Будинку культури будівельників

Не можна стверджувати, що влада не «боролася» за виділення будівлі для філармонії. Певна річ – хотіли як краще… Тільки все якось не складалося. Коли з 2009 року постало питання про розміщення її в ДОФі, з’ясувалося, що приміщення ДОФу є пам’яткою архітектури національного значення, тому його заборонено реконструювати. Жодної цеглини з місця зрушити не можна! Тоді дійшли висновку, що без реконструкції – будівля мало придатна для філармонії: замала сцена, замала зала, є незручності у розміщенні репетиційних кімнат. Та й не просто ремонт, а реставраційні роботи стануть у копійчину.

У 2012 році до 75-річчя від дня народження обласна влада «подарувала» філармонії колишній кінотеатр «Іскра», який тоді був у більш-менш пристойному стані. Голова ОДА Микола Круглов запевняв, що через рік буде зроблено необхідний ремонт, і колектив почне працювати під власним дахом. У це вірили всі, бо навіть був розроблений генеральний план і кілька робочих макетів майбутньої філармонії.

Однак, щоб пристосувати кінотеатр під філармонію, одного капремонту було замало – до існуючої будівлі необхідно було «додати» прибудови, аналогічні за площею, в яких розмістилися б простора сцена для камерних, духових, симфонічних оркестрів плюс кишені плюс механізми для підняття та опускання задників, декорацій, лаштунків, а також репетиційні приміщення. В 2013 році будівельні роботи оцінювалися в 40 млн. грн.

Питання відпало саме собою – зі зміною владних структур. 2015 року віце-губернатор Оксана Янішевська вирішила «підселити» філармонію… в російський театр. Наказ уже був підписаний тодішнім керівником обласного управління культури. Але проти цього рішення повстав директор театру Микола Кравченко. «Засунути до театру 6 колективів? Це естрадний ансамбль, «Візерунки», «Вільні козаки», це камерний оркестр плюс солісти, плюс танцювальний колектив. Далі… тут буде директор. Усі питання де вирішуватимуться? У директора. Вся філармонія, так чи інакше, буде тут. Тобто театр перетворюється на прохідне подвір’я, чого я не допущу категорично», – заявив тоді Микола Антонович.

Проект філармонії на місці кінотеатру “Іскра”

У 2017 році голова обласної ради Вікторія Москаленко запропонувала продати будівлю колишнього кінотеатру «Іскра», яка знаходилася на балансі обласної філармонії, та натомість викупити або взяти в оренду з правом викупу будівлю ДК будівельників, де філармонія розмістилася на правах оренди з 20. «Ця будівля підходить і за акустикою, і за всіма іншими вимогами. Тому сьогодні питання стоїть про його викуп чи оренду із правом викупу. Давайте професійно підійдемо до цього питання. Тому що понад тридцять років Миколаївська обласна філармонія без будівлі», – закликала Вікторія Москаленко.

2018 року в ОДА знову розглядається можливість купівлі ДК будівельників (губернатор Олексій Савченко). Заступник губернатора Євген Шевченко розповів представникам преси: «Сьогодні філармонія перебуває у ДК будівельників. Це власність не комунальна, а приватна. У будівлі підходить все для того, щоб там була філармонія». І далі: «Ми спілкувалися із власником… Він готує пакет документів, проводить оцінку вартості будівлі. Ми виїжджали туди із депутатами обласної ради. Власник розглядає питання, можливо навіть продажу будівлі». І знову – далі розмов справа не пішла.

2021 рік. Миколаївська влада подає об’єкт ДОФ на національний конкурс відбору проектів за програмою «Велика реставрація». Такий крок дозволив би «вбити одразу двох зайців» – реставрувати пам’ятник національного значення та розмістити у ньому філармонію.

– Є попередні домовленості з Офісом Президента щодо реставрації ДОФу в рамках зазначеної програми, але щоб потрапити до «Великої реставрації» – потрібно розробити реставраційний проект не пізніше квітня 2022 року, – озвучив плани голова ОДА Віталій Кім.

– Ми не поспішаємо плекати надії, оскільки незрозуміло – будуть гроші чи ні, робитимуть реставрацію два роки чи двадцять два. Оглянули будинок – місця для розміщення філармонії достатньо. Головне завдання – внутрішні площі правильно розподілити. Зберігши несучі стіни, невелику перебудову всередині можна зробити. Зал із балконом – на 200 місць, зараз більше на концертах і не буває. У зв’язку з карантином відвідуваність впала у всіх закладах культури та мистецтва. Але якщо будуть слухачі – ми можемо у цій невеликій залі і два концерти зіграти замість одного, – каже сьогодні директор філармонії Олександр Добровольський.

Майбутній притулок – Будинок флагманів та командирів (ДОФ)?

За словами голови ОДА Віталія Кіма, вартість реставрації становитиме від 250 до 450 млн. грн. Залежить від того, що саме захоче влада зробити на цьому об’єкті. Сума велика, але плюс у тому, що гроші буде виділено з державного бюджету за програмою «Велика реставрація».

А якщо залишити філармонію у ПК будівельників? Викупити будівлю, яка, до речі, знаходиться в дуже пристойному стані на відміну від ДОФу, що катастрофічно руйнується, і чудово пристосовано під філармонію? Стартова ціна, яку просить власник, – 30 млн. грн. Причому він готовий поступитися. Але в такому разі доведеться брати гроші на викуп із обласного бюджету, і на ремонт – теж.

Голова ОДА Віталій Кім зазначив, що обласна рада має твердий намір до квітня зробити проектно-кошторисну документацію для реставрації ДОФу.

Шкода, що при цьому доведеться пожертвувати іншим об’єктом, який спочатку був включений до програми «Великої реставрації», – це друга будівля краєзнавчого музею «Старофлотські казарми», що вимагає капітального ремонту.

– Ми на внутрішній нараді вирішили, що для суспільства важливіша філармонія, ніж друга черга музею. Філармонія вже 30 років чекає на своє приміщення… Треба чесно миколаївцям сказати: обіцяли «Старофлотські», але зрозуміли, що потрібніша філармонія. Тож замість «Старофлотських казарм» ресурс перенаправлятимемо у філармонію, – заявив голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія.

Для інформації: Зимові морські збори (Будинок флагманів і командирів флоту) було збудовано у 1824 році, ми стоїмо на порозі його 200-річного ювілею. Будівлі такого поважного віку в місті, що збереглися до наших днів, можна на пальцях перерахувати.

Наталя Христова.