6 вересня відзначили День заснування Вітовки

17:38

Відкрийте “Вечірній Миколаїв” у Google News та  Телеграм-каналі

ВІТОВКА 1399 – 2024
У Бібліотека-філія 18 ЦМБ ім. Кропивницького м. Миколаєва відбулись збори Громадської організації «Вітовське українське товариство». Захід присвячений цій історичній події.
💎Зібрались члени організації та просвітяни району: Голова у Корабельному районі «Просвісвіта» Миколаївщини» Олег Георгійович Матіюк, Оксана Карпенко, Альберт Борисович Панченко, Кирило Равінський, Голова ГО «Меморіал» Юрій Зайцев, Надія Іванівна Архипенко, Анна Скрипка, Людмила Артеменко, Микола Меркулов, Віктор Артем’єв, Наталія Янцен, Геннадій Миколайович Гончаровський, Голова ГО «Народний Рух» Олександр Георгійович Малицький.
💎Всі присутні на заході брали участь у організації святкового дійства та урочистого відкриття пам’ятного каменя на честь відзначення Дня заснування Вітовки у 2019-му році, цікавими були спомини про свято у висвітленні події Корабельного району Наталия Белова – головного редактора Корабелов.ИНФО – Миколаїв
💎З нагоди відзначення події Голова громадської організації «Вітовське українське товариство», завідувачка бібліотеки Лілія Полковниченко вручила подяки за участь у бібліотечному проєкті «Невідомі сторінки історії рідного краю», за організацію у волонтерській роботі, за просвітницьку діяльність, популяризацію української мови та культури: Олегу Георгійович у Матіюку, Анні Станіславівні Скрипці, Надії Іванівні Архипенко.
💎Тоді відкриття пам’ятного знаку без перебільшення, стало подією для Корабельного району. Святкове дійство з показовими турнірами середньовічних лицарів викликали захоплення публіки. Концерт інструментального оркестру обласної філармонії теж не залишив нікого байдужим.
💎Однак, напередодні знакової для нашого району дати варто згадати історичну особистість, якій ми завдячуємо, як засновникові нашого міста.
Witoldowa łaznia, Balneum Vitoldi, Виноградна Криниця, Witold hammani, Вітовка, Богоявленськ, селище Жовтневе, місто Жовтневе і нарешті Корабельний район Миколаєва, ось така хронологія зміни назв поселення закладеного за наказом Великого князя Вітовта. Інколи історики порівнюють князя Вітовта, (якого народ ще за життя назвав великим) з Володимиром Великим – князем Русі. Слід нагадати, що Вітовт прагнув об’єднати у своїй державі всі руські землі, і до певної міри йому це вдалося. Величезна країна простяглася з півночі на південь – від Балтійського моря до Чорного, зі сходу на захід – від Смоленська і аж до польських земель. Окрім потужної армії, мудрий правитель Вітовт покладався також на дипломатію. «Ми старини не рушимо і новизни не запроваджуємо» – таким був стрижень внутрішньої політики династії Гедеміновичів. Центр не зазіхав на внутрішнє життя місцевих князівств і не намагався переломати через коліно народ. У свою чергу місцеві князі підтримували таку політику центру і виступали зі своїм військом на захист країни у разі потреби. Упорядники книги «Список населених місць Херсонської губернії 1869 р.» наголошували, що ім’я великого князя Вітовта навіть через багато віків живе у назвах місцевостей в околицях Богоявленська: Балка Вітовта, коса Вітовтова, курган Вітовка. Вітовт діяв не як завойовник, а намагався обжити степові кордони, будував митниці, мости, дороги, та хотів у цім краї стояти міцною ногою.
💎Ілюстрації та світлини: Король Вітовт (портрет), мармурова таблиця на пам’ятному камені біля палацу культури «Корабельний», Пам’ятна дошка на мосту об’їзної дороги у Вітовці, Фрагмент карти Литви з позначенням митниці на р.Буг (Радзивіла)1613 р., члени ГО «Вітовське українське товариство» біля пам’ятного каменя, встановленого територіальною громадою Корабельного району з нагоди 620- роковини Вітовки та у бібліотечному Музеї історії рідного краю, де зберігаються символи Вітовщини, передані громадою району на відкритті музею бібліотеки у 2021 році.
💎Другою частиною заходу, присвяченого Дню заснування Вітовки став похід до пам’ятного каменя членів «Вітовського українського товариства».
💎Вітаємо всіх зі знаковою подією Вітовського краю! Бажаємо мирного та щасливого життя у вільній нашій країні!