5 липня 2024 року в Скарбниці Національного музею історії України відкриють виставку “Скарби Криму. Повернення”

14:22

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

 В експозиції представлять понад пів тисячі експонатів відомих як “скіфське золото”, які вдалося повернути в Україну з Нідерландів після майже 10 років судів. Про це повідомляє “Суспільне. Київ” з посиланням на  пресслужбу Міністерства культури та інформаційної політики.

Відвідувачі виставки матимуть можливість побачити 565 унікальних артефактів. Це — давньогрецькі, давньоримські, пізньоскіфські, сарматські, гунські й готські речі, знайдені впродовж XIX – XXI століть під час археологічних досліджень Криму.

Експозиція стане постійною у стінах Національного музею історії України і триватиме до остаточної деокупації Криму, після чого колекцію планують перемістити на територію півострова.

“Скарби Криму. Повернення” — це потужна перемога в боротьбі за культурну спадщину України, свідчення нашої тисячолітньої історії, що розкривається через культури багатьох народів, та утвердження верховенства права”, — зазначили в Мінкульті.

Виставка “Скарби Криму. Повернення” у Скарбниці Нацмузею історії України працюватиме з 5 липня (10:00 – 18:00) за адресою: м. Київ, вул. Лаврська, 9.

Що таке “Скіфське золото”

6 лютого 2014 року у музеї Алларда Пірсона у Нідерландах відкрилася експозиція “Крим. Золотий острів в Чорному морі”, присвячена готам, сарматам та скіфам. Її створили п’ять українських музеїв:

  • Музей історичних коштовностей України (філія Національного музею історії України, Київ);
  • Центральний музей Тавриди (Сімферополь);
  • Бахчисарайський історико-культурний заповідник;
  • Керченський історико-археологічний заповідник;
  • Національний заповідник “Херсонес Таврійський”.

Виставка складалася з 584 експонатів страховою вартістю під 13 млн євро (11,4 млн євро – київська частина, 1,4 млн євро – кримська частина). Через те, що в березні 2014 року Росія захопила та анексувала Крим, в Україну повернулися лише експонати з київського музею. Речі з кримських музеїв залишалися у Нідерландах.

9 червня 2023 року стало відомо, що після майже 10 років судових розглядів Верховний суд Нідерландів зобов’язав музей Алларда Пірсона передати Національному музею історії України експонати з виставки “Крим – золотий острів у Чорному морі”.

Скіфське золото” повернулося до України з Нідерландів у листопаді 2023 року. Києву передали артефакти з чотирьох музеїв Криму, які були представлені на виставці “Крим: золото й таємниці Чорного моря”.

2694 кілограмів стародавніх скарбів вантажівкою завезли на територію Києво-Печерської Лаври. Ідентифікацію цінностей мали провести київські митники в Скарбниці Національного музею України.