21 грудня – день зимового сонцестояння

13:41

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Кожної зими ми з нетерпінням очікуємо, коли дні нарешті почнуть ставати довшими, а темніти буде пізніше. Відбувається це зазвичай після зимового сонцестояння – найкоротшого дня у році.

Зимове сонцестояння – це день, коли Сонце займає найнижчу точку відносно земного горизонту. Астрономи кажуть, що в 2022 році зимове сонцестояння відбудеться 21 грудня о 23:48 за київським часом. Ніч з 20 на 21 грудня буде найдовшою у році, а день 21 грудня – найкоротшим, він триватиме всього 8 годин.

Історія цього свята тягнеться з давніх часів, коли люди жили відповідно до сонячних циклів. Сонце у наших предків було в особливій шані: вони розуміли, що від сонячного світла й тепла залежить життя на землі. Тому день, коли Сонце починало дарувати більше тепла, розцінювався як перемога світла над темрявою й відродження нового життя.

У багатьох народів, у тому числі й у давніх слов’ян, саме цей день вважався початком нового року. У день зимового сонцестояння наші предки відзначали Різдво Коляди – одного з головних слов’янських богів Дажбога, який втілював Сонце. Аби вшанувати божество й допомогти сонцю перемогти темряву, розпалювали багаття, котили палаючі колеса, будинки прикрашали ялиновими гілками й пекли обрядовий хліб у формі сонця.