№ 45№ 46 (3363) 20 Апреля 2013г.№ 47 
Вечерний Николаев
Украина НиколаевВечерний Николаев
Николаевская городская газета
На главнуюНаписать нам письмоПоиск по Вечернему НиколаевуВечерний Николаев
Новый номер 
ПОИСК здесь »»

В НОМЕРЕ
 


Реклама в газете


ДАТА


20 Апреля 2013г.

Прочитали: [715]

Вiд самих джерел

Миколаївський національний університет ім. В.О.Сухомлинського  веде свою історію від створеного у 1913 р. Миколаївського учительського інституту. Постановою Міністерства народної освіти від 18 липня 1913 р. було відкрито учительський інститут із міським училищем при ньому.
Новий навчальний заклад розташувався в орендованому будинку з 18 кімнат по вул. Нікольській, 12, що зберігся.
 Першим директором Миколаївського учительського інституту був Петро Миколайович Жданов – випускник Київського Імператорського університету Св. Володимира. Досвідчений керівник, він організував педагогічний процес з урахуванням потреб студентів та наукових інтересів викладачів.
24 вересня 1913 р. розпочалися вступні іспити із Закону Божого, російської мови, історії, географії, фізики та природознавства. Із 96 абітурієнтів до інституту прийняли лише 29, із них 5 – „своєкоштних”.
Офіційне відкриття Миколаївського учительського інституту відбулося 27 жовтня 1913 р., в неділю. Заклад діяв за статутом, в якому визначалися  права та обов’язки учасників навчально-виховного процесу. На утримання інституту щорічно виділялося до 40 тис. карб., частину коштів давала Миколаївська міська дума. Придбано 220 приладів, муляжів, інших навчальних посібників та наочності для природничого та фізичного кабінетів, створено бібліотеку з 2500 книжок.
Із початком Першої світової війни викладачі та студенти залучалися до роботи на заводах, у сільському господарстві, збирали кошти й продукти для фронту, проводили шефську роботу в шпиталях.
У 1916 р. відбувся перший випуск  учителів.
Із вересня 1920 р. заклад отримав назву інституту народної освіти (ІНО). Його директором до 1929 р. був В.М.Фідровський – випускник Київського університету Св. Володимира, який доклав багато зусиль до зміцнення матеріальної бази навчального закладу, поповнення його кваліфікованими педагогічними кадрами, відкриття заочного відділення та робітфаку, курсів ліквідації неписьменності та недільного університету.
В ІНО працювали комісії: факультетська, із суспільствознавства, виробнича та педагогічна. В.М. Фідровський організував видання двох збірників наукових записок викладачів (1926, 1929), краєзнавчого альманаху „Миколаївщина”. Засновано музей науково-педагогічного профілю, який відвідували не лише студенти й учні, а й робітники та червоноармійці. Діяли два гуртожитки на 200 осіб, де працювали клубні кімнати.
Навчальний рік мав три триместри. Заняття проводились у двох навчальних корпусах. До кінця 1925-1926 н.р. нараховувалося 238 студентів та слухачів річних курсів, працювали 23 викладачі. Із 1927 р. всі навчальні дисципліни поділяються на три цикли: педагогічний, суспільний та виробничий, роботу яких координують факультетська, суспільствознавча, виробничо-педагогічна комісії; комісія з українізації, методична та з педпрактики і стажу. Комісію з українізації очолив викладач української літератури М.Д. Лагута. Особлива увага зверталася на засвоєння  українського правопису, оволодіння культурою розмовної мови. Однак тоталітарний режим не був зацікавлений у зростанні самосвідомості українців, тому пізніше активні учасники українізації були репресовані.
Працювали вечірні курси для бажаючих складати екстернат. Термін навчання становив три роки. Протягом 1924-1927 рр. інститут випустив 215 фахівців. Однак проблема забезпечення шкіл учительськими кадрами залишалася гострою. У 1929-1930 н.р. на перший курс зараховано 180 юнаків та дівчат, направлених на навчання громадськими організаціями.
У 1930 р. створено трирічний інститут соціального виховання з фізико-математичним, мовно-літературним та природничим відділами. Почала діяти кафедра педагогіки та психології, першим завідувачем якої до 1952 р. був проф. Б.М. Шульман. Значна увага приділяється сільським учителям: поширюється заочне навчання, проводиться перепідготовка педагогічних кадрів.
Збільшилася кількість викладачів, розширено навчальні площі: інститут одержав приміщення колишнього Олександрівського реального училища. На 4 тисячі карбованців за кордоном закуплено посібники та обладнання для кабінетів хімії, біології та рефлексологічної лабораторії.
Кожен випускник мав відпрацювати шість років. Спеціальна комісія інституту оцінювала фахівців за трьома критеріями: фахова підготовка, загальний розвиток та громадська активність, на підставі чого видавалася рекомендація щодо роботи вчителем, керівником школи або працівником дошкільного закладу. Кращих випускників залишали для роботи у ВНЗ. Так зароджувались великі традиції миколаївської освіти.
Олександр Хаєцький,
Людмила Старовойт.
 
    СЛУЧАЙНО ВЫБРАННЫЕ СТАТЬИ:   

    ДРУГИЕ СТАТЬИ НА ЭТУ ТЕМУ:   


ТЕМА ДНЯ из предыдущего №

Вечерний Николаев
Наталья Христова
Смена караула
С 9 апреля возобновил работу Пост №1 - почетный караул на мемориале героев-ольшанцев. На прошлой неделе здесь стояли старшеклассники из николаевской общеобразовательной школы №50, сегодня – учащиеся школы №34. Каждые 15 минут группы ребят, состоящие из 5 человек, сменяют друг друга. ...
Подробнее Читали: [1097] Отзывы: [0]


РЕГИСТРАЦИЯ здесь »»
 
E-mail:
Пароль:
  Забыли?

Реклама на сайте

Предыдущий номер
№ 45 (3362)
45 (3362)
 

Просто напомним:
Это № 46 (3363)
от 20 Апреля 2013г.


№ 45    № 47

При полной или частичной перепечатке материалов сайта, ссылка на www.vn.mk.ua обязательна.
© 2002-2007
© Вечерний Николаев
© Дизайн: Kabba Design Group
© Хостинг: Фарлеп
Rambler's Top100 Рейтинг@Mail.ru